Dziś o 9.30 rano papież Franciszek odprawił Mszę Krzyżma w Bazylice Watykańskiej. Po dwóch ostatnich latach, w których obchody Wielkanocy były mocno ograniczone z powodu pandemii, w nadchodzących dniach Franciszek będzie obecny nie tylko w Bazylice Watykańskiej, ale także na placu św. Piotra oraz podczas Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum. Po południu w Poniedziałek Wielkanocny na placu św. Piotra odbędzie się spotkanie z młodymi ludźmi pielgrzymującymi do Rzymu.
W Wielki Czwartek 14 kwietnia o 9.30 w bazylice św. Piotra papież odprawi Mszę Krzyżma z udziałem obecnych w Rzymie patriarchów, kardynałów, arcybiskupów, biskupów i prezbiterów. Koncelebransi odnowią swoje przyrzeczenia kapłańskie, a papież poświęci oleje chorych, katechumenów i krzyżmo, które przez cały rok służą przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych.
Zobacz: Serwis specjalny na Triduum Paschalne
Po południu w więzieniu w Civitavecchia papież odprawi Mszę św. upamiętniającą Ostatnią Wieczerzę Jezusa, a następnie umyje nogi dwunastu osadzonym.
W Wielki Piątek o 17.00 odprawi Liturgię Męki Pańskiej a wieczorem o 21.15 Franciszek przewodniczyć będzie nabożeństwu Drogi Krzyżowej przy Koloseum.
W sobotę 16 kwietnia o 19.30 papież odprawi Wigilię Paschalną w bazylice św. Piotra, zaś w Wielkanoc 17 kwietnia – Mszę św. o 10.00 na placu św. Piotra, po której w południe udzieli błogosławieństwa „Urbi et Orbi” (Miastu i Światu).
W Poniedziałek Wielkanocny, papież odmówi Regina Caeli o godz. 12.00, a o godz. 18.00 na placu św. Piotra spotka się z uczestnikami ogólnokrajowej włoskiej pielgrzymki nastolatków, pod hasłem #seguimi (tłum. "pójdź za mną"). Swój udział zapowiedziało ponad 50 tys. młodych ludzi.
Gość Niedzielny W najnowszym "Gościu Niedzielnym" 15/2022W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.