Arcybiskup Moskwy: Potrzeba świadectwa przebaczenia

Dla rosyjskich katolików Wielkanoc jest szczególna. Od rozpoczęcia wojny mierzą się z rządową propagandą. Starają się jednak słuchać apeli o pokój, szczególnie papieża Franciszka. O potrzebie modlitwy o zdolność do przebaczenia i nadzieję dla narodu ukraińskiego mówił przy okazji obchodów Paschy Chrystusa katolicki arcybiskup Moskwy.

Jak zaznaczył abp Paolo Pezzi, wojna naznacza w Rosji wiele rodzin, zwłaszcza tych, którzy mają krewnych lub przyjaciół na Ukrainie. Duszpasterze starają się mówić im, by „pokornie dzielili się przebaczeniem i bólem, nie pozwalając, by cierpienie przerodziło się w zło w sercach”. Katolicy w Rosji licznie wzięli udział w zawierzeniu swojego kraju i Ukrainy Matce Bożej. Wielu wzięło udział w liturgii pokutnej i przystępowało podczas niej do spowiedzi.

W kontekście ran spowodowanych przez Rosję w narodzie ukraińskim Wielkanoc to okazja, aby móc spojrzeć na nie przez rany Krzyża. „Nasze spojrzenie kieruje się dziś na rany Ukrzyżowanego, które są ranami strachu, rozpaczy, udręki, zmęczenia, zabitych i rannych matek, które zostały wdowami, dzieci, które zostały sierotami, uchodźców, którzy musieli w pośpiechu opuścić swoje domy, nie wiedząc, co robić i czy będzie szansa na powrót” – podkreśla metropolita archidiecezji Matki Bożej w Moskwie.

Wskazuje, że w tych dniach Wielkanocy naznaczonych wojną, potrzebne jest nawrócenie serca. „Modlę się, aby w sercach ludzi, którzy zostali zranieni przez wojnę, niesprawiedliwość i przemoc, nie zgasł całkowicie płomień nadziei. Pragnę, by znaleźli się ludzie zdolni do dawania świadectwa o przebaczeniu i o tym, jak dzięki niemu buduje się nowe relacje i nowy świat oparty na prawdzie i miłości” – podkreślił moskiewski arcybiskup.

Hierarcha zaznaczył także, że możliwa podróż Franciszka na Ukrainę byłaby przydatna. Wiemy bowiem, „jak bardzo papież pragnie dzielić ból i cierpienie, zwłaszcza tych najbardziej opuszczonych”.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ [relacjonujemy na bieżąco]

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
15°C Środa
dzień
13°C Środa
wieczór
12°C Czwartek
noc
13°C Czwartek
rano
wiecej »