Japońska Agencja Meteorologiczna poinformowała, że prawdopodobieństwo wystąpienia wstrząsów wtórnych mocniejszych niż 7 stopni w skali Richtera aż do przedpołudnia 16 marca jest bardzo wysokie. Jest to spowodowane miejscem powstania trzęsienia ziemi na granicy płyt tektonicznych.
Według Japońskiej Agencji Meteorologicznej obecne trzęsienie powstało na granicy płyt tektonicznych i dlatego liczba wstrząsów wtórnych powyżej 5 stopni Richtera jest największa. Począwszy od przedpołudnia 13 marca przez trzy kolejne dni prawdopodobieństwo wystąpienia wstrząsów wtórnych o sile powyżej 7 stopni wynosi aż 70 proc., a od 16 marca ryzyko wystąpienia wstrząsów przez kolejne 3 dni wynosi 50 proc. - informuje Japońska Agencja Meteorologiczna.
Agencja kilka godzin wcześniej ogłosiła, że po szczegółowych analizach trzęsienie ziemi w Japonii miało 9 stopni w skali Richtera. Dotychczas oceniano je na 8,8 w tej skali. Różnica 0,2 w skali Richtera oznacza olbrzymie zwiększenie energii trzęsienia. Była ona aż o ok. 45 razy większa niż trzęsienia w Japonii w 1923 r. (miało 8,3 w skali Richtera) i około 1450 razy większa od trzęsienia w Kobe (7,3 w skali Richtera) 1995.
Trzęsienie ziemi, które nawiedziło w piątek Japonię jest na czwartym miejscu pod względem siły kataklizmu licząc od 1900 roku, bowiem trzęsienie ziemi w Chile z roku 1960. miało 9,5, w 1964 r. na Alasce 9,2, w 2004 r. na Sumatrze 9,1, w 1952 r. na Kamczatce 9,0.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.