W parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy kard. Timothy Dolan odwiedził uchodźców z Ukrainy.
Kardynał Dolan odwiedził Bibice, modlił się i rozmawiał z uchodźcami i przyjmującymi ich parafianami, dziękując za otwarte serca i domy. - Wraz z panem sołtysem przekazaliśmy księdzu kardynałowi medal 850-lecia Bibic - opowiadał ks. Jan Przybocki, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jak dodał, przewodniczący amerykańskiego Episkopatu w czasie agapy, którą przygotowały panie z Ukrainy mieszkające na plebanii, dziękował za udzielenie wsparcia uchodźcom, pytał o wiele rzeczy. Odwiedził także uchodźców, którzy znaleźli schronienie na bibickiej plebanii.
Liczba osób z Ukrainy, które przed wojną uciekły do Polski, przekroczyła 3 mln. Wśród organizacji niosących pomoc ofiarom rosyjskiej agresji jest polska sekcja Stowarzyszenia "Pomoc Kościołowi w Potrzebie".
Ogromny wysiłek na rzecz solidarności z obywatelami Ukrainy wykonali też pracownicy i wolontariusze biura PKwP w Krakowie. Łącznie na Wschód od polskich darczyńców przekazana została kwota 200 tys. euro. Pieniądze trafiły do księży i sióstr, którzy - mimo wojny - wciąż są w Ukrainie ze swoimi wiernymi.
Ksiądz Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej PKwP, podkreśla, że przyjęcie 3 mln uchodźców to wyzwanie, któremu jako kraj - mimo szczerych chęci - "nie podołamy w pojedynkę". - Będziemy pewnie wdzięczni za wszelką pomoc i wsparcie okazane przez inne Kościoły, inne państwa, aby ulżyć budżetowi i obywatelom Polski w tym pięknym dziele, jakim jest pochylenie się nad nieszczęściem naszych sąsiadów Ukraińców - tłumaczy.
Z inicjatywą pomocy wyszedł Kościół w Stanach Zjednoczonych. Stąd wizyta w Polsce przewodniczącego Konferencji Episkopatu USA. - Celem tej wizyty jest odwiedzenie kilku miejsc, w których różne organizacje pomocowe w Polsce, np. Caritas, PKwP, a także inne, współpracujące z USA, udzielają wsparcia uchodźcom z Ukrainy - wyjaśnia ks. Cisło. Jak dodaje, "pobyt kard. Dolana ma przyczynić się do zawiązania ścisłej współpracy Kościoła w USA z organizacjami w Polsce".
Ze wsparcia przekazywanego przez PKwP już wcześniej korzystała parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bibicach.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.