- Światowy Dzień Młodzieży w Madrycie będzie niczym hiszpańska fiesta - powiedział Yago de la Cierva. Dyrektor Wykonawczy Hiszpańskiego Komitetu Organizacyjnego gościł wczoraj w Watykanie, gdzie prezentował ostatnie ustalenia dotyczące sierpniowego spotkania młodzieży świata z Benedyktem XVI.
Yago de la Cierva przyznał, że organizatorzy spodziewają się ok. miliona uczestników ŚDM. Zapewnił przy tym, że spotkanie będzie tańsze niż to, które miało miejsce w 2008 w Sydney a do tego bardziej ekologiczne. Do Światowego Dnia Młodzieży w Madrycie pozostało zaledwie pięć miesięcy. Zatem przygotowania do tego wydarzenia weszły w decydującą fazę. Jedną z istotnych kwestii jest wybór nowej pieśni, która towarzyszyła będzie młodym podczas spotkania z Benedyktem XVI. Goszczący wczoraj w Watykanie Yago de la Cierva, Dyrektor Wykonawczy Hiszpańskiego Komitetu Organizacyjnego, przyznał, że wybrany już hymn „to koszmar”.
„Ten rodzaj muzyki jest bardzo piękny, ale może popełniliśmy błąd w wyborze gatunku” - stwierdził de la Cierva. „Hymn został napisany, by pomóc w przygotowaniu do Eucharystii. Może to nie jest to, czego ludzie chcą. Najwyraźniej to nie jest to, czego ludzie chcą” - powiedział. Jak przypomniał Yago de la Cierva, gdy tylko stwierdzono, że utwór nie jest popularny, szczególnie w Hiszpanii, organizatorzy Światowego Dnia Młodzieży zdecydowali o rozpisaniu międzynarodowego konkursu na inną piosenkę. Jak dotąd na stronie internetowej konkursu, madridmeencanta.org, pojawiło się ponad 80 utworów, a stronę odwiedzano już ponad 600 tys. razy.
Z posiadanych statystyk wynika, że jak dotąd zarejestrowało się ponad 290 tys. uczestników spotkania w Madrycie. De la Cierva podkreślił, że podczas poprzedniego Światowego Dnia Młodzieży zarejestrowało się zaledwie ok. 25 proc. uczestników, zatem można się spodziewać, że do Madrytu przyjedzie ok. miliona młodych ludzi. Z danych Hiszpańskiego Komitetu Organizacyjnego wynika, że z Polski pojedzie ok. 10 tys. osób, co plasuje nasz kraj na szóstym miejscu wśród zarejestrowanych grup.
Jak dotąd najliczniejszą grupą są Włosi (ponad 48 tys. zarejestrowanych uczestników). Na następnych miejscach plasują się Francuzi (47,5 tys.), Hiszpanie (46 tys.), Amerykanie (17 tys.) oraz Niemcy (14 tys.). Swój udział potwierdzają także biskupi. Zgłosiło się ich na razie 409. Najwięcej z Włoch (89), Francji (75) i USA (59). Z Polski na chwilę obecną zgłosiło się 10 biskupów.
Dyrektor Wykonawczy Hiszpańskiego Komitetu Organizacyjnego podkreślił, że Papieska Rada ds. Świeckich wyraziła pragnienie, by Światowy Dzień Młodzieży w Madrycie miał „hiszpańską tożsamość”. - To nie ma być coś jak Starbucks, który jest taki sam, gdziekolwiek na świecie się znajdziesz. To będzie hiszpańska fiesta - zapewnił Yago de la Cierva.
Zwrócił przy tym uwagę, że tradycyjna więź pomiędzy wiarą i sztuką zostanie podkreślona w czasie drogi krzyżowej, którą zaplanowano na piątek 19 sierpnia. Będzie również wiele wydarzeń rozpoczynających się późnym wieczorem, bo jak stwierdził de la Cierva, Hiszpanie jedzą kolację ok. 22.00, zaś nie kładą się przed północą. „Oczywiście poranne katechezy będą się zaczynać później, niż to miało miejsce podczas Światowego Dnia Młodzieży w innych miastach” - powiedział Dyrektor Wykonawczy Hiszpańskiego Komitetu Organizacyjnego.
De la Cierva podkreślił także, że w związku z aktualną sytuacją budżetową Hiszpanii i kryzysem ekonomicznym, organizatorzy ŚDM w Madrycie zobowiązali się do wydania środków o 20 proc. mniejszych, niż to miało miejsce podczas spotkania młodych w Sydney w 2008 r.
Organizatorzy poinformowali również, podjęcie szeregu działań mających na celu zmniejszenie wpływu spotkania na środowisko naturalne. W związku z tym będą zachęcać pielgrzymów do przemieszczania się pieszo, na rowerach lub korzystania z transportu publicznego. Podczas niektórych wydarzeń dostępny będzie także specjalny wytwarzający energie elektryczną rower. Dzięki sile własnych mięśni, pedałując, będzie można naładować telefon komórkowy, baterię w laptopie lub innym urządzeniu elektronicznym.
W programie papieskiej wizyty przewidziano też osobne spotkanie z młodymi naukowcami. Odbędzie się ono w Escorialu i weźmie w nim udział 1,5 tys. pracowników naukowych poniżej 40 roku życia. „Chodziło nam o to, aby Papież jako dawny profesor mógł się spotkać ze swymi młodszymi kolegami” – zaznaczył organizator Światowego Dnia Młodzieży. Poinformował on również, że ze względu na trwający kryzys gospodarczy tegoroczne spotkanie młodych będzie skromniejsze od poprzednich. Jego budżet jest bowiem o 20 proc. niższy niż w czasie analogicznych wydarzeń w Sydney czy Kolonii.
* * *
Od red.wiara.pl:
Co było początkiem Światowych Dni Młodzieży? Co przyciąga na te spotkania miliony młodych? Jaką rolę odegrał Jan Paweł II? Zobacz film wyprodukowany przez Wspólnotę Chemin Neuf w ramach misji Net For God o Światowych Dniach Młodzieży w przededniu spotkania w Madrycie.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.