Reklama

Rozlicz się sercem!

Do całego nakładu najnowszego "Gościa Niedzielnego" dołączona została płyta z programem komputerowym do rozliczenia podatku dochodowego za rok 2010 z możliwością przekazania 1% na rzecz Fundacji „Dzieło nowego tysiąclecia”. Poz tym w "Gościu Niedzielnym":

Reklama

„Gość Niedzielny”: Piękny Człowiek - O Człowieku mocnym wiarą [ks. Tomasz Jaklewicz]

W drugiej części rekolekcji wielkopostnych z Janem Pawłem II „Gość Niedzielny” przygląda się wierze Karola Wojtyły. Wiarę miał „wypisaną na twarzy, promieniowała z jego gestów, słów. Wiara była stanem jego życia, powietrzem, którym oddychał”. W wielkopostnym cyklu „Gość” szuka w Janie Pawle II przede wszystkim człowieka. „Pytamy więc o wiarę Karola Wojtyły, o jej rozwój, o jego bycie uczniem, o modlitwę... Oczywiście Jan Paweł II był nauczycielem wiary. A jednak jego słowa nigdy nie były tylko „urzędowym” nauczaniem. Była w nich moc osobistego świadectwa, całkowitego zawierzenia siebie Bogu. Tej siły jego wiary i modlitwy doświadczyliśmy być może najbardziej, gdy wołał: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi” w 1979 r. w Warszawie. Głosił całym sobą Boga, w którego wierzył. Słowem, gestem, całym swoim ciałem. Jego wiara jest pytaniem o naszą wiarę. Nie uciekajmy od tych pytań. Święci są i po to, by nas zawstydzać” – pisze ks. Tomasz Jaklewicz.


„Gość Niedzielny”: Nie będę przed ludźmi uciekał! [rozmowa z abp Mieczysławem Mokrzyckim]

W jaki sposób Papież się modlił, ile czasu poświęcał na modlitwę, w jaki sposób wyrażał swoją wiarę opowiada w „Gościu Niedzielnym” naoczny świadek codzienności Jana Pawła II, abp. Mieczysław Mokrzycki. Arcybiskup w rozmowie z Marcinem Jakimowiczem przypomniał również drobne gesty Jana Pawła II. „Innym razem miał przyjąć jedynie kilka osób, ale okazało się, że sala pełna jest pielgrzymów z Libanu. Ojciec Święty przywitał kilka osób, a my w tym czasie przygotowaliśmy „wyjście ewakuacyjne”. Podszedłem i mówię: „Możemy już wyjść, tu, na prawo”. A on spojrzał na mnie i na ten ogromny tłum i powiedział: „Ja nie będę przed ludźmi uciekał!”. I, biedny, musiał przywitać wszystkich. Spóźnił się ponad godzinę na obiad. A proszę pamiętać, że w sali byli ludzie Wschodu. Koło nich nie przejdziesz ot, tak sobie. Pchają się, gestykulują, są natarczywi, opowiadają, muszą dotknąć Ojca Świętego, bo a nuż im ucieknie? Papież miał do nich ogromną cierpliwość”.

„Gość Niedzielny”: Mitów utrwalanie [Andrzej Grajewski]

„Jak przewidywałem, likwidacja Komisji Majątkowej nie zakończyła jej istnienia. W mediach nadal występuje jako przykład uprzywilejowanej pozycji Kościoła w państwie, nagminnie łamiącego prawo i pazernie sięgającego po dobra publiczne. Ten obraz utrwala w świadomości społecznej wyłącznie negatywny kontekst informacji o działalności Komisji: przekręty w oddawaniu mienia zastępczego, dwuznaczni pełnomocnicy podmiotów kościelnych, wreszcie zarzuty postawione przez CBA” – pisze w najnowszym Gościu Andrzej Grajewski. Przypomina, że spośród 3278 roz-strzygnięć Komisji wątpliwości wywołało tylko 12. Zwraca uwagę również na błędy powstałe z winy urzędników MSWiA. „Największy błąd polegał na tym, że w pozycji 1162, opisującej roszczenie 8 parafii z diecezji toruńskiej, zapisano, że roszczenie zostało zaspokojone poprzez podpisanie ugody. 8 parafii otrzymało łącznie nieco ponad 2 hektary ziemi. Wartość tej ziemi oceniono na 20 mld 169 mln zł przed denominacją (obecnie 2 mln 169 tys. zł). Tym 8 parafiom po 1950 r. zrabowano 1000 hektarów gruntów rolnych. Na mocy decyzji Komisji Majątkowej otrzymały 2 hektary na terenie Torunia i ani grosza odszkodowania”. Dodaje, że „choć Komisja Majątkowa była wspólną instytucją państwa i Kościoła, medialne i polityczne potępienie kie-rowane jest wyłącznie pod adresem Kościoła”.

„Gość Niedzielny”: Zator u doktora [Marcin Wójcik]

Skierowanie do lekarza specjalisty na ogół oznacza oczekiwanie w wielomiesięcznej kolejce. Każdy z pewnością osobiście doświadczył tego choć raz. Marcin Wójcik pi-sze o sytuacjach, które można skomentować tylko „i śmieszno i straszno”. Diagnozu-je też przyczyny tej dramatycznej sytuacji oraz relacjonuje pomysły na jej poprawę, m. in. obowiązek podawania numeru PESEL przy rejestracji, akcje informacyjne NFZ o placówkach, w których czas oczekiwania jest krótszy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Niedziela
dzień
0°C Niedziela
wieczór
-1°C Poniedziałek
noc
-2°C Poniedziałek
rano
wiecej »

Reklama