Do całego nakładu najnowszego "Gościa Niedzielnego" dołączona została płyta z programem komputerowym do rozliczenia podatku dochodowego za rok 2010 z możliwością przekazania 1% na rzecz Fundacji „Dzieło nowego tysiąclecia”. Poz tym w "Gościu Niedzielnym":
„Gość Niedzielny”: Piękny Człowiek - O Człowieku mocnym wiarą [ks. Tomasz Jaklewicz]
W drugiej części rekolekcji wielkopostnych z Janem Pawłem II „Gość Niedzielny” przygląda się wierze Karola Wojtyły. Wiarę miał „wypisaną na twarzy, promieniowała z jego gestów, słów. Wiara była stanem jego życia, powietrzem, którym oddychał”. W wielkopostnym cyklu „Gość” szuka w Janie Pawle II przede wszystkim człowieka. „Pytamy więc o wiarę Karola Wojtyły, o jej rozwój, o jego bycie uczniem, o modlitwę... Oczywiście Jan Paweł II był nauczycielem wiary. A jednak jego słowa nigdy nie były tylko „urzędowym” nauczaniem. Była w nich moc osobistego świadectwa, całkowitego zawierzenia siebie Bogu. Tej siły jego wiary i modlitwy doświadczyliśmy być może najbardziej, gdy wołał: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi” w 1979 r. w Warszawie. Głosił całym sobą Boga, w którego wierzył. Słowem, gestem, całym swoim ciałem. Jego wiara jest pytaniem o naszą wiarę. Nie uciekajmy od tych pytań. Święci są i po to, by nas zawstydzać” – pisze ks. Tomasz Jaklewicz.
„Gość Niedzielny”: Nie będę przed ludźmi uciekał! [rozmowa z abp Mieczysławem Mokrzyckim]
W jaki sposób Papież się modlił, ile czasu poświęcał na modlitwę, w jaki sposób wyrażał swoją wiarę opowiada w „Gościu Niedzielnym” naoczny świadek codzienności Jana Pawła II, abp. Mieczysław Mokrzycki. Arcybiskup w rozmowie z Marcinem Jakimowiczem przypomniał również drobne gesty Jana Pawła II. „Innym razem miał przyjąć jedynie kilka osób, ale okazało się, że sala pełna jest pielgrzymów z Libanu. Ojciec Święty przywitał kilka osób, a my w tym czasie przygotowaliśmy „wyjście ewakuacyjne”. Podszedłem i mówię: „Możemy już wyjść, tu, na prawo”. A on spojrzał na mnie i na ten ogromny tłum i powiedział: „Ja nie będę przed ludźmi uciekał!”. I, biedny, musiał przywitać wszystkich. Spóźnił się ponad godzinę na obiad. A proszę pamiętać, że w sali byli ludzie Wschodu. Koło nich nie przejdziesz ot, tak sobie. Pchają się, gestykulują, są natarczywi, opowiadają, muszą dotknąć Ojca Świętego, bo a nuż im ucieknie? Papież miał do nich ogromną cierpliwość”.
„Gość Niedzielny”: Mitów utrwalanie [Andrzej Grajewski]
„Jak przewidywałem, likwidacja Komisji Majątkowej nie zakończyła jej istnienia. W mediach nadal występuje jako przykład uprzywilejowanej pozycji Kościoła w państwie, nagminnie łamiącego prawo i pazernie sięgającego po dobra publiczne. Ten obraz utrwala w świadomości społecznej wyłącznie negatywny kontekst informacji o działalności Komisji: przekręty w oddawaniu mienia zastępczego, dwuznaczni pełnomocnicy podmiotów kościelnych, wreszcie zarzuty postawione przez CBA” – pisze w najnowszym Gościu Andrzej Grajewski. Przypomina, że spośród 3278 roz-strzygnięć Komisji wątpliwości wywołało tylko 12. Zwraca uwagę również na błędy powstałe z winy urzędników MSWiA. „Największy błąd polegał na tym, że w pozycji 1162, opisującej roszczenie 8 parafii z diecezji toruńskiej, zapisano, że roszczenie zostało zaspokojone poprzez podpisanie ugody. 8 parafii otrzymało łącznie nieco ponad 2 hektary ziemi. Wartość tej ziemi oceniono na 20 mld 169 mln zł przed denominacją (obecnie 2 mln 169 tys. zł). Tym 8 parafiom po 1950 r. zrabowano 1000 hektarów gruntów rolnych. Na mocy decyzji Komisji Majątkowej otrzymały 2 hektary na terenie Torunia i ani grosza odszkodowania”. Dodaje, że „choć Komisja Majątkowa była wspólną instytucją państwa i Kościoła, medialne i polityczne potępienie kie-rowane jest wyłącznie pod adresem Kościoła”.
„Gość Niedzielny”: Zator u doktora [Marcin Wójcik]
Skierowanie do lekarza specjalisty na ogół oznacza oczekiwanie w wielomiesięcznej kolejce. Każdy z pewnością osobiście doświadczył tego choć raz. Marcin Wójcik pi-sze o sytuacjach, które można skomentować tylko „i śmieszno i straszno”. Diagnozu-je też przyczyny tej dramatycznej sytuacji oraz relacjonuje pomysły na jej poprawę, m. in. obowiązek podawania numeru PESEL przy rejestracji, akcje informacyjne NFZ o placówkach, w których czas oczekiwania jest krótszy.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.
W Dar es Salaam w Tanzanii spotkali się przywódcy krajów Afryki Wschodniej.