Tony Fitzjohn, znany ze swojej pracy z lwami u boku George'a Adamsona w rezerwacie Kora w Kenii, a sam twórca rezerwatu Mkomazi Rhino odgrywającego kluczową rolę w rozwoju populacji czarnego nosorożca, zmarł 24 maja w Kalifornii.
Jego książka "Born wild" ukazała się w Polsce pt. "Tańczący z lwami".
PenguinDigital BORN WILD by Tony Fitzjohn of Born Free fameFitzjohn, jak go opisywano, był "intrygującą i wyjątkowa mieszanką wiedzy i umiejętności. W buszu czuł się bardziej jak w domu niż w mieście", a zarazem był "zdolnym administratorem złożonej, wieloaspektowej organizacji, która zarządza ogólnoświatowym wsparciem dla działań konserwatorskich, w które był zaangażowany przez całe swoje życie".
Przygoda z ochroną przyrody zaczęła się dla niego gdy miał 22 lata. Porzucił wtedy dotychczasową pracę i udał się Kenii, gdzie poznał George'a Adamsona, prowadzącego rezerwat Kora.
Tak rozpoczęła się współpraca, która trwała prawie 18 lat i doprowadziła do pionierskich technik konserwacji przyrody. Poprzez swoje zaangażowanie, prelekcje i spotkania, Fitzjohn stał się jedną z kluczowych postaci działających na rzecz ochrony dzikiej przyrody w Afryce.
Fitzjohn był również autorem programu hodowli i reprodukcji zagrożonych dzikich psów afrykańskich, obejmującego przełomowe badania weterynaryjne nad odpornością tych zwierząt. Współpracował też z lokalnymi władzami ds. dzikiej przyrody, aby uzyskać status parku narodowego dla dwóch rezerwatów; wybudował szkołę średnią dla 350 dzieci i zmodernizował sale lekcyjne w 13 innych lokalnych szkołach podstawowych i 22 gimnazjach.
WildlifeNOW-Tony Fitzjohn, OBE Tony Fitzjohn on learning from lionsDziałał na rzecz poprawy warunków życia lokalnych społeczności, zbudował i wyposażył ośrodek szkolenia zawodowego, szkolący młodych w spawalnictwie/pracach metalowych, stolarstwie, murarstwie, elektryce, naprawie i mechanice samochodów, rolnictwie i rolnictwie oraz lekcjach obsługi komputera; umiejętności zatrudnienia, z których korzystają również wsie.
Działał na rzecz zapewnienia lokalnym społecznościom dostępu do czystej wody, przychodni i usług medycznych.
14 grudnia 2006 roku przyznał otrzymał prestiżowy Order Imperium Brytyjskiego. Ceremonia odbyła się w Pałacu Buckingham w Londynie.
O jego pracy opowiadają m.in. filmy "Lamparty z Kory" wyprodukowany przez Gary'ego Streikera i Marka Robertsa, zaprezentowany w BBC w 1992 roku - historia przywrócenia środowisku naturalnemu dwóch lampartów do rezerwatu Kora;
"Urodzony, aby być dzikim" o translokacji słonicy Niny do rezerwatu Mkomazi po 27 latach życia w niewoli.
"Mkomazi. Powrót nosorożca", dokument, wyprodukowany przez Henson International Television, śledzący schwytanie w RPA czterech czarnych nosorożców i ich podróż powrotną do ich pierwotnych rejonów Mkomazi w Tanzanii.
Fabularyzowaną historię o ochronie zwierząt w rezerwacie Kora opowiada "Spacerować z lwami" z 1999 roku, gdzie w rolę George'a Adamsona wcielił się Richard Harris a w roli Tony'ego Fitzjohna wystąpił John Michie.
Nyssa To Walk With Lions - Tony Fitzjohn, Welcome to KoraWięcej na: https://wildlifenow.com/
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.