Wzrasta liczba powołań kapłańskich w Azji Południowo-Wschodniej. W wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego w Bangladeszu święcenia diakonatu przyjęło 12 młodych mężczyzn. „Wydaje się, że to niewiele, ale Bangladesz to muzułmański kraj, gdzie chrześcijanie stanowią niecałe pół procenta populacji” – wyjaśnia krajowy dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych.
Ks. Rodon Hadima podkreśla, że regularnie zachęca rodziców, aby nie bali się pozwolić swoim dzieciom na doświadczenie życia religijnego. Zaznacza, że przed kandydatami do kapłaństwa nie roztacza wizji wygodnego życia, ale wręcz przeciwnie, podkreśla konieczność wyrzeczeń, życia w dyscyplinie, odwagi, ciężkiej pracy i trudu codziennego bliskiego kontaktu z Bogiem.
„To ich bardziej pociąga niż luksusy” – zauważa duchowny.
Liczne powołania kapłańskie pojawiają się również w całej Indonezji. Jest ich tyle, że fenomen ten publicznie podkreślił Papież Franciszek. W homilii z okazji Dnia Życia Konsekrowanego zwrócił się do biskupów, którzy narzekają z powodu braku nowych powołań: „Pojedźmy w takim razie na jakąś wyspę w Indonezji, aby ich poszukać” – zażartował Ojciec Święty.
„Gwałtowny wzrost nastąpił w ciągu ostatnich 20 lat” – wyjaśnia ks. Albertus Sujoko, rektor seminarium duchownego w Maumere, które jest jedną z największych tego typu placówek na świecie.
Kapłanów jest na tylu, że indonezyjski Kościół może pozwolić sobie na „eksport”: jak dotąd wysłał już w różne części świata ponad 500 misjonarzy.
Czytaj: Ksiądz. Też człowiek - neoprezbiter odpowiada hejterom
Podobne zjawisko można zaobserwować w Korei Południowej. Ze wspólnoty, która potrzebowała pomocy, koreański Kościół stał się jej źródłem. W tym roku trzech z 23 neoprezbiterów wyświęconych w Seulu, zostanie wysłanych jako misjonarze do Ameryki Łacińskiej. Archidiecezja Seulska założyła w 2005 r. specjalne stowarzyszenie misyjne, w którego placówkach kształcą się kandydaci na misjonarzy.
Czytaj także: Abp You Heung-sik: kapłani są przygnębieni, a mają być radośni
Wiosnę Kościoła przeżywa również Wietnam, gdzie w zeszłym roku święcenia kapłańskie przyjęło 38 mężczyzn. W tym roku święcenia prezbiteratu przyjęło 24 alumnów seminariów diecezjalnych i sześciu jezuitów. W zeszłym roku śluby wieczyste w Wietnamie złożyło 250 zakonników i zakonnic.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.