Tegoroczna susza, jedna z największych w ostatnich dekadach, doprowadziła do wysiedlenia miliona osób. Coraz więcej rodzin jest zmuszonych do porzucenia wszystkiego, nie ma wody ani żywności. Nad krajem ciąży widmo głodu.
Ponad 755 tys. osób opuściło już miejsca zamieszkania wskutek suszy, pozostają jednak w granicach kraju. Wraz z tymi, którzy uciekli za granicę, liczba uciekających przed głodem jest bliska miliona, podała w czwartek agencja ONZ ds. uchodźców UNHCR i Norweska Rada ds. Uchodźców (NRC).
Kraje Rogu Afryki, Somalia, Etiopia oraz Kenia, doświadczają najgorszej suszy od ponad 40 lat. Cztery ostatnie nieudane pory deszczowe, zdziesiątkowały uprawy i hodowlę zwierząt. Kolejna pora bez deszczu, doprowadzi do nasilenia exodusu.
Mohamed Abdi, dyrektor krajowy NRC w Somalii, nazywa obecną sytuację, "dzwonem alarmowym dla Somalii" - odnotowuje africanews. „Głód nawiedza teraz cały kraj. Widzimy, że coraz więcej rodzin jest zmuszonych do porzucenia wszystkiego, ponieważ w ich wioskach dosłownie nie ma wody ani żywności".
Szacuje się, że liczba osób dotkniętych głodem w Somalii wzrośnie z około pięciu milionów do ponad siedmiu milionów w nadchodzących miesiącach. Sytuację pogarszają zmiany klimatyczne i rosnące ceny żywności spowodowane agresją Rosji przeciwko Ukrainie.
Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ostrzega przed wzrostem sytuacji głodu już we wrześniu, jeśli m.in. pomoc humanitarna nie dotrze do najsłabszych.
„Sytuacja w Somalii była już jedną z najbardziej niedofinansowanych przed ostatnim kryzysem” - zauważa Magatte Guisse, przedstawiciel UNHCR w Somalii. „Nie mamy wystarczających zasobów. Społeczność międzynarodowa musi podjąć działania, aby ratować życie i wspierać tę humanitarną odpowiedź”.
Ogarnięta konfliktem Somalia jest szczególnie słabo przygotowana do radzenia sobie z głodem. Islamska rebelia Al Shabab ogranicza dostęp pomocy humanitarnej do części kraju. Nasiliły się też ataki islamistów w ostatnich miesiącach.
BBC News Somalia now suffering its worst drought in 40 years, UN warns - BBC NewsŁączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.