Londyńska policja metropolitalna spodziewa się, że codziennie do dnia pogrzebu królowej Elżbiety II, który odbędzie się w poniedziałek 19 września, na ulicach brytyjskiej stolicy będzie się zbierać około 2 mln ludzi - podała w niedzielę stacja Sky News.
Tymczasem "The Sunday Times" poinformował, że nawet 1 mln osób będzie chciało oddać hołd zmarłej monarchini, przechodząc koło wystawionej na widok publiczny trumny z jej ciałem.
Zgodnie z ogłoszonym w sobotę oficjalnym planem uroczystości pogrzebowych, trumna zostanie w poniedziałek po południu wystawiona w katedrze w Edynburgu, gdzie pozostanie przez 24 godziny, a w środę po południu - w Pałacu Westminsterskim w Londynie. Tam pozostanie do niedzieli, czyli dnia przed pogrzebem, choć szczegóły organizacyjne dotyczące tego, w jakich godzinach będzie możliwe przejście obok trumny zostaną podane na początku nowego tygodnia.
Trumna z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II wyruszyła w niedzielę z zamku Balmoral w Szkocji, gdzie monarchini zmarła w czwartek, do Pałacu Holyroodhouse w Edynburgu, który był jej oficjalną szkocką rezydencją.
Karawan wyruszył z Balmoral o godz. 10:00 czasu miejscowego (godz. 11:00 w Polsce). Najpierw jedzie do Aberdeen, a później wzdłuż wschodniego wybrzeża Szkocji, przez Dundee, do Edynburga. Do Holyroodhouse powinien dotrzeć po około sześciu godzinach.
Trumna pozostanie na noc w sali tronowej w Holyroodhouse, zaś w poniedziałek po południu zostanie odprowadzona do edynburskiej katedry św. Idziego. W kondukcie będą szli król Karol III wraz z żoną Camillą, którzy przylecą z Londynu, oraz pozostali członkowie rodziny królewskiej.
W katedrze trumna pozostanie przez 24 godziny i od godz. 17:00 w poniedziałek będzie można przejść koło niej, aby oddać hołd królowej. Później zostanie przewieziona na lotnisko w Edynburgu, a stamtąd do bazy lotniczej RAF Northolt w zachodnim Londynie. W tej części drogi trumnie będzie towarzyszyć córka królowej, księżniczka Anna.
Zobacz też:
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.