Szef MSZ Zbigniew Rau w środę wieczorem w Nowym Jorku weźmie udział w nadzwyczajnym spotkaniu Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych; posiedzenie będzie poświęcone ostatniemu wystąpieniu prezydenta Władimira Putina - zapowiedział rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
Na briefingu prasowym w Nowym Jorku rzecznik MSZ relacjonował, że środowe spotkanie szefa polskiego MSZ Zbigniewa Raua z szefem MSZ Ukrainy Dmytro Kulebą oraz z szefem MSZ Wielkiej Brytanii Jamesem Cleverly poświęcone było konfliktowi na Ukrainie. "Trójkąt naszych trzech państw - bez względu na stopień formalizacji - jest tym elementem bezpieczeństwa europejskiego, które działa bardzo dobrze w ostatnich kilku miesiącach" - stwierdził rzecznik resortu dyplomacji.
Przeczytaj też: Putin wygłosił długo oczekiwane orędzie. Ogłosił swą decyzję
Z kolei na temat energetyki i polskiego wkładu w bezpieczeństwo światowe Zbigniew Rau rozmawiał z szefem MSZ Zjednoczonych Emiratów Arabskich - poinformował Jasina. Minister spraw zagranicznych spotkał się ponadto z szefem MSZ Gruzji.
Jeszcze w środę - jak zapowiedział Jasina - szef polskiego MSZ spotka się z ministrem spraw zagranicznych Chin i radcą państwowym Wangiem Yi. Tematami spotkania mają być polsko-chińskie relacje bilateralne oraz stosunek obu państw do destabilizacji wywołanej agresją Rosji na Ukrainę. "Liczymy, że ta rozmowa pomoże w rozwiązaniu wielu trudnych kwestii" - oświadczył.
Również w środę Zbigniew Rau weźmie udział w nadzwyczajnym spotkaniu Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych. Posiedzenie to - jak mówił rzecznik MSZ - poświęcone ma być przede wszystkim kwestiom rosyjsko-ukraińskim i ostatniemu wystąpieniu prezydenta Władimira Putina. "Wspólne europejskie zdanie zostanie wypracowane na tej radzie" - zapowiedział
Jasina zapowiedział, że w czwartek Zbigniew Rau - jako przewodniczący OBWE - będzie prawdopodobnie rozmawiał z szefem MSZ Kirgistanu nt. konfliktów w Azji Centralnej.
Rzecznik MSZ został zapytany o możliwość rozszerzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ o nowych członków. "Reforma ONZ, która byłaby konieczna do rozszerzenia liczby członków stałych RB ONZ wymaga zgody pięciu dotychczasowych stałych członków RB. A Rosja była i jest stałym członkiem RB ONZ" - odpowiedział Jasina. Podkreślił, że choć nie da się tej reformy przeprowadzić, należy szukać dróg, żeby "coś z tym zrobić".
Wskazywał, że przywódcy europejscy są "zwarci" w sprawie bojkotu rosyjskiej delegacji. "Natomiast nie sądzę, żeby nastąpił jakiś szerszy bojkot ministra (spraw zagranicznych Rosji Siergieja) Ławrowa chociażby. Wiele państw jednak utrzymuje z Rosją poprawne stosunki, niektóre wręcz bardzo dobre" - dodał.
Aktualizujemy na bieżąco: Nasza relacja z wojny na Ukrainie
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.