Obchodom tegorocznego XXII Dnia Papieskiego przyświeca hasło „Blask prawdy”. Jest to tytuł a zarazem pierwsze słowa encykliki Jana Pawła II z 1993 roku. Dziesiąta encyklika Papieża Polaka traktuje o niektórych podstawowych problemach nauczania moralnego Kościoła.
W tym roku Dzień Papieski przypada 16 października. Już w niedzielę 9 października w kościołach w Polsce odczytany został List Episkopatu Polski zapowiadający to wydarzenie. 15 października, na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się Gala Nagród TOTUS TUUS 2022. Wydarzenie będzie transmitowane w TVP 2 o godz. 16:00. Na gali wystąpią m.in. Andrzej Lampert, Olga Szomańska, Janek Traczyk, Basia Giewont.
W niedzielę 16 października ks. Dariusz Kowalczyk – Przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” – o godz. 9:00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odprawi Eucharystię w intencji darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” (transmisja w Polsat News). W Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie o godz. 9:00 bp Grzegorz Suchodolski z diecezji siedleckiej będzie przewodniczył Mszy Św. „radiowej” (Program I Polskiego Radia). W Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie, o godz. 9:30 Mszę Św. będzie celebrował abp Marek Jędraszewski (transmisja w TVP 1 i TVP Polonia).
W niedzielny wieczór o godz. 17:30 TVP 1 wyemituje Koncert Galowy XXII Dnia Papieskiego pt. „Blask prawdy”. Wystąpią m.in. Kasia Moś, Lidia Pospieszalska, Dariusz Malejonek, Kamil Bednarek, Andrzej Lampert, Tomasz Budzyński i Robert Friedrich „Litza”.
W ramach obchodów XXII Dnia Papieskiego, 14 października, odbyła się konferencja naukowa pt. „Polska, Ukraina, Europa”. Wybitni naukowcy z Polski i Ukrainy m. in. prof. Miroslaw Marynowicz ze Lwowa, prof. Marek Melnyk z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, o. dr Wojciech Surówka OP, prof. Grzegorz Przebinda z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ mówili o roli Jana Pawła II w procesie pojednanie polsko-ukraińskiego, konsekwencjach wizyty papieskiej w Ukrainie oraz religijnym wymiarze protestów na kijowskim Majdanie. Wydarzenie odbyło się w Kurii Metropolitalnej w Warszawie.
Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszy coroczna kościelna i publiczna zbiórka środków na stypendia edukacyjne dla młodych, zdolnych niezamożnych osób z małych miejscowości. Nowe stypendia można ufundować wysyłając SMS o treści „STYPENDIA” na nr 74 265, wrzucając datek do puszki kwestarskiej w kościołach lub na ulicach miast. Przez cały rok program stypendialny można wesprzeć wpłacając środki na konto Fundacji: 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582. Możliwe jest również wsparcie programu stypendialnego poprzez wpłaty na stronie www.e-zbiorka.pl.
W Dzień Papieski stypendyści odwiedzą kościoły, by dać osobiste świadectwo wiary i wyrazić Darczyńcom wdzięczność za dotychczasowe wsparcie. W całej Polsce odbędą się liczne wydarzenia przygotowane przez stypendystów i przyjaciół Fundacji: m.in. kiermasze, biegi, koncerty i miasteczka rodzinne.
Zobacz też:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.
Zmiany w przepisach ruchu drogowego skuteczniej zwalczą piratów.
Europoseł zauważył, że znalazł się w sytuacji "dziwacznej". Bo...