„W czasie gdy nadchodzi zima, wzywamy wszystkich pełniących urzędy publiczne, aby pamiętali o rodzinach, osobach w trudnej sytuacji materialnej i ofiarach dyskryminacji społeczno-ekonomicznej, które są niezdolne do sprostania inflacji i rosnącym kosztom użytkowania energii” – apeluje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE. W swym oświadczeniu zawarła także konkretne wskazania dla organów unijnych.
W kontekście trwającego kryzysu energetycznego, biskupi wyrażają wdzięczność wobec polityków za poszukiwania źródeł zapewniających „bezpieczną, zrównoważoną, i niedrogą” energię oraz za „łagodzenie skutków, jakie wysokie ceny niosą dla poszczególnych osób, rodzin i przedsiębiorców”.
Komisja podkreśla, że dostęp do energii ma znaczenie fundamentalne. W myśl zasady powszechnego przeznaczenia dóbr państwo ma obowiązek zatroszczyć się o rynek energetyczny, kształtując go w taki sposób, by energia była dostępna i by nie doszło do powstania monopoli. W tym względzie państwo jest też moralnie zobowiązanie wobec ubogich.
Wielu ludzi zostało dotkniętych przez pandemię, a kryzys energetyczny stanowi dla nich dodatkowe obciążenie – podkreślają biskupi. Przypominają także o moralnym wymogu solidarności wobec uboższych narodów zagrożonych klęską głodu.
Hierarchowie podkreślają nieodzowność „środków łagodzących kryzys”, zachęcając zarazem do kontynuowania wysiłków o szerokiej perspektywie, takich jak: „zastąpienie paliw kopalnych”, „rozwijanie energetycznej efektywności” i „odpowiedzialna redukcja zużycia energii”.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.