Ordynariusz wojskowy, arcybiskup Timothy Broglio został we wtorek wybrany na przewodniczącego Konferencji Biskupów Katolickich USA (USCCB) na kolejne trzy lata- Dotychczas był on sekretarzem generalnym episkopatu. Wiceprzewodniczącym USCCB został abp 71 letni abp William Lori, ordynariusz Baltimore i naczelny kapelan Rycerzy Kolumba.
Arcybiskup Broglio był postrzegany jako prawdopodobny kandydat do tej roli. Nowy przewodniczący będzie pełnił swoją funkcję przez trzy lata. Już teraz na arcybiskupa Broglio czeka kilka znanych, głośnych wyzwań. Są to: pierwsza sesja XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w Rzymie w dniach 4-29 października 2023 r.; krajowy kongres eucharystyczny w Indianapolis w czerwcu 2024 r., sesja podsumowująca synodu w październiku 2024 r. oraz wybory prezydenckie w USA w listopadzie 2024 r.
Abp Broglio ma lat 70. Urodził się 22 grudnia 1951 w Cleveland Heights w stanie Ohio, gdzie uczęszczał do St. Ignatius High School. Otrzymał tytuł licencjata w Boston College, a następnie uzyskał licencjat kanoniczny z teologii i doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.
19 maja 1977 roku przyjął święcenia kapłańskie dla diecezji Cleveland z rąk kardynała Sergio Pignedoli. Był wikariuszem w parafii św. Małgorzaty Marii, w South Euclid, Ohio. W 1979 roku powrócił do Rzymu, gdzie studiował na przygotowującej papieskich dyplomatów Papieskiej Akademii Kościelnej i ukończył ją w 1983 roku. Uzyskał również tytuł doktora prawa kanonicznego na Uniwersytecie Gregoriańskim, i dołączył do korpusu dyplomatycznego Watykanu. Po pełnieniu funkcji sekretarza nuncjatur na Wybrzeżu Kości Słoniowej (1983-1987) i w Paragwaju (1987-1990), ks. Broglio pracował w watykańskim Sekretariacie Stanu jako referent ds. Ameryki Środkowej. Następnie pełnił funkcję osobistego sekretarza kardynała Angelo Sodano, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej.
W 2001 roku został mianowany nuncjuszem apostolskim w Republice Dominikany i delegatem apostolskim w Puerto Rico, a następnie został wyświęcony na arcybiskupa 19 marca 2001 roku przez papieża Jana Pawła II. W 2008 roku został czwartym ordynariuszem wojskowym USA, i pełnił tę funkcję przez 14 lat.
Arcybiskup Broglio powiedział w maju 2021 roku, że służenie potrzebom mężczyzn i kobiet w wojsku USA było "bardzo wzbogacającą i satysfakcjonującą posługą". Wskazał również, że wojsko „pozostaje największym źródłem powołań do kapłaństwa w dzisiejszych Stanach Zjednoczonych”.
Był obrońcą ochrony wolności religijnej dla osób służących w wojsku. W zeszłym roku wypowiedział się przeciwko obowiązkowi przyjmowania przez personel wojskowy szczepionki COVID-19 wbrew ich sumieniu.
„Nikt nie powinien być zmuszany do przyjmowania szczepionki COVID-19, jeśli naruszałoby to świętość jego sumienia" - powiedział wówczas w oświadczeniu. Bronił również prawa wojskowych do poszanowania prawa do wolności religijnej i swobody sumienia w obliczu lansowania ideologii gender. „Istnieje program zmuszający wszystkich do zaakceptowania jako normalnych i pozytywnych zachowań, które są sprzeczne z normami moralnymi wielu religii, w tym Kościoła katolickiego” - powiedział wówczas abp Broglio. Zaznaczył, że chociaż siły zbrojne nigdy nie zobowiążą księdza lub duchownego innych wyznań do działania w oficjalnym charakterze wbrew swoim przekonaniom religijnym, istnieje niebezpieczeństwo, że nauczanie obiektywnych nakazów moralnych lub dążenie do formowania młodzieży w wierze może być błędnie interpretowane jako nietolerancja. Wtedy rzeczywiście wolność wyznania byłaby zagrożona” – mówił w 2010 roku abp Broglio.
Arcybiskup Broglio jest wiceprezesem i kanclerzem Catholic Distance University (Katolickiego Uniwersytetu Zdalnego) oraz członkiem zarządu National Catholic Bioethics Center (Narodowego Katolickiego Ośrodka Bioetycznego). Pełni również funkcję przewodniczącego Komitetu Komunikacji Bazyliki Narodowego Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie.
Abp William Lori urodził się w Louisville, w stanie Kentucky, 6 maja 1951 r. jako syn Francisa i Margaret Lori. Uczęszczał do Seminarium Świętego Piusa X w Erlanger, Kentucky, otrzymując tytuł licencjata w 1973 r. W 1977 r. uzyskał tytuł magistra w Mount Saint Mary's Seminary w Emmitsburgu, Maryland. Został wyświęcony na kapłana przez kardynała Williama Bauma 14 maja 1977 roku dla archidiecezji waszyngtońskiej.
Po święceniach ks. Lori służył jako wikariusz w parafii św. Józefa w Largo, Maryland, od 1977 do 1982 roku. W 1982 roku uzyskał tytuł doktorat z teologii na Katolickim Uniwersytecie Ameryki w Waszyngtonie. W tym samym roku Lori został doradcą teologicznym kardynała Jamesa Hickeya, utrzymując tę funkcję do 2000 roku. Ks. Lori pełnił również funkcję dyrektora ds. ekumenicznych archidiecezji w latach 1982-1986 oraz sekretarza kard. Hickeya w latach 1983-1994. W 1994 roku ks. Lori został kanclerzem, wikariuszem generalnym i moderatorem kurii. Na początku 1995 roku ks. Lori pełnił funkcję rzecznika archidiecezji, gdy ta usunęła z posługi czterech księży po tym, jak przyznali się do seksualnego wykorzystywania ministranta wiele lat wcześniej.
25 lutego 1995 roku papież Jan Paweł II mianował ks. Loriego biskupem pomocniczym archidiecezji waszyngtońskiej i biskupem tytularnym Bulli. Został wyświęcony przez kardynała Hickey'a 20 kwietnia 1995 roku. W 1997 roku kard. Hickey posłał go do zbadania nieprawidłowości w parafii w Georgetown. Duszpasterze mieli rzekomo używać podczas mszy neutralnych płciowo określeń i krytykować kapłaństwo wyłącznie męskie.
23 stycznia 2001 r. papież Jan Paweł II mianował bpa Lori biskupem diecezji Bridgeport. Podjął tam nowe inicjatywy w edukacji katolickiej, pracy powołaniowej, posługi charytatywnej, duszpasterstwie i innych.
20 marca 2012 roku abp Lori został mianowany rzez Benedykta XVI arcybiskupem Baltimore. W tym charakterze Stolicy Apostolska powierzała mu szereg delikatnych misji. Od 2005 roku jest głównym kapelanem Rycerzy Kolumba.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.