Większość z badanych nie popiera stanowiska premiera w kwestii kary śmierci, ale elektorat PiS - tak - wynika z sondażu IBRiS opublikowanego we wtorek w "Rzeczpospolitej".
Gazeta przypomina wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, który na początku roku stwierdził, "że w przypadku, gdy mamy do czynienia z np. seryjnym mordercą, gdzie dowody nie pozostawiają najmniejszej wątpliwości, albo ze zbrodniarzem wojennym () powinniśmy dopuszczać również karę śmierci". Premier dodał, że jest świadom, jakie stanowisko w tej sprawie ma Kościół i jakie uregulowania prawne obowiązują w Polsce, a także jakie są normy prawa międzynarodowego, m.in. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka.
Jak wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej", zdecydowana większość badanych (54,1 proc.) ma inne zdanie niż premier. Zgadza się z nim natomiast 38,7 proc. badanych. Przeciw karze śmierci zdecydowanie opowiada się 37,7 proc. respondentów, a 16,4 proc. - jest "raczej" przeciw. Z premierem "zdecydowanie" zgadza się natomiast 17,5 proc. badanych, a 21,2 - "raczej się zgadza". Nieco ponad 7 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie. Z badania wynika również, że karę śmierci popiera aż 63 proc. zwolenników obecnej władzy, 26 proc. jest jej przeciwnych, a 10 proc. nie ma zdania. Gazeta przypomina, że ostatnią karę śmierci wykonano w Polsce 35 lat temu, 21 kwietnia 1988 r. w krakowskim więzieniu na Montelupich. Sondaż IBRIS dla "Rzeczpospolitej" przeprowadzoną metodą CATI w dniach 5-6.01 2023 r. na 1100-osobowej grupie respondentów.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.