Kanclerz Olaf Scholz, przemawiając w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, "przez trzydzieści minut torturował publiczność pustymi frazesami" - ocenił w czwartek portal dziennika "Bild", podkreślając, że "kanclerz zaprezentował się w Davos w sposób żenujący".
Na Forum w Davos kanclerz Scholz wystąpił jako jeden z ważniejszych gości, będąc jedyną głową państwa z grona krajów uprzemysłowionych grupy G7 - podkreśla "Bild", zaznaczając, że także w związku z tym oczekiwania uczestników konferencji wobec Scholza były wysokie.
OGLĄDAJ relację na bieżąco: Atak Rosji na Ukrainę
"Ale zamiast jasnych wypowiedzi, kanclerz (ponownie!) zaprezentował Scholzomat (automatyczne, często powtarzane frazesy - PAP). Przez trzydzieści minut dręczył publiczność pustymi zdaniami i frazesami. Pochwalił swój rząd za zabezpieczenie dostaw energii w Niemczech zimą, mówił o ochronie klimatu i zapowiadał nowe umowy o wolnym handlu z Indiami i krajami Ameryki Południowej" - opisuje "Bild" i podkreśla, że tym wystąpieniem "nie udało mu się zjednać publiczności, która podziękowała mu jedynie grzecznymi oklaskami".
"Żenująco" - według dziennika - wypadła również sesja pytań i odpowiedzi do kanclerza. Masih Alinejad, wygnana z Iranu obrończyni praw człowieka, zabrała głos jako pierwsza. Chciała dowiedzieć się od kanclerza, dlaczego Niemcy nie chcą uznać za organizację terrorystyczną Irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, oskarżanej od lat o poważne naruszenia praw człowieka, tortury, porwania i zabójstwa. "Choć kanclerz krytycznie odniósł się do przemocy irańskiego reżimu wobec opozycji, w ogóle nie odniósł się do pytania Iranki. Stwierdził, że sprawą powinna zająć się Unia Europejska, oraz że zawsze ważne jest działanie razem" - pisze "Bild".
Scholz został następnie zapytany o powody wstrzymywania dostaw czołgów Leopard 2 na Ukrainę, mimo że są one tam pilnie potrzebne. Także w tym przypadku kanclerz nie udzielił jasnej odpowiedzi, w zamian "przez pięć minut opowiadał o tym, jak duże poparcie Kijów otrzymał od Niemiec do tej pory". Mówił o ciągłym zaopatrywaniu Ukrainy przez Niemcy w ścisłej współpracy z partnerami w duże ilości uzbrojenia - opisuje "Bild".
"Scholz mówił o systemach obrony powietrznej, artylerii i transporterach opancerzonych. Ale nie chciał rozmawiać o czołgach (...)" - podsumowuje "Bild".
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.