Hiszpańskie społeczeństwo wyraziło zdecydowane poparcie dla działalności Kościoła. W 2022 r. podatnicy przeznaczyli na cele kościelne historyczną kwotę ponad 320 mln euro, o 8,5 proc. więcej niż rok wcześniej.
„Musimy pogratulować i podziękować darczyńcom. Jesteśmy jedyną instytucją, która poddaje się corocznemu referendum w tym zakresie” – podkreślił Fernando Giménez Barriocanal z sekretariatu ds. ekonomicznych episkopatu Hiszpanii.
Ponad 8,5 miliona osób przekazało część kwoty podatkowej (0,7 proc.) na działalność Kościoła w 2022 r. Najwięcej w Kastylii La Manchy (44,2 proc.), La Rioja (43,5 proc.), Ekstremadurze (43,4 proc.), Murcji (42,6 proc.) i Madrycie (37,4 proc.). Najmniej w Katalonii (16 proc.), Galicji (23,9 proc.) i w San Sebastián (14,1 proc.). Hiszpańscy podatnicy przeznaczyli na cele Kościoła historyczną sumę ponad 320 mln euro. O 10 proc. wzrosły też ofiary podczas mszy oraz zbiórek specjalnych.
„Kościół ma swoje blaski i cienie, a cienie znamy bardzo dobrze. Jednak także w najtrudniejszych chwilach, jakie przeżyliśmy i dalej przeżywamy potrzebna będzie bliskość Kościoła. A kiedy tak się dzieje, to hojność jest większa”, podkreślił Giménez Barriocanal. Podczas pandemii i kryzysu ekonomicznego konkretną i bezinteresowną pomoc ofiarował potrzebującym Kościół oraz parafialny Caritas. „Ludzie o tym dobrze wiedzą”, mówi María José z madryckiej parafii.
Warto zaznaczyć, że kwota podatkowa pokrywa zaledwie 22 proc. wydatków Kościoła. Reszta pochodzi z ofiar wiernych oraz z działalności organizmów diecezjalnych. Od 2007 r. hiszpański podatnik może dobrowolnie przekazać 0,7 proc. kwoty podatkowej na działalność Kościoła.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.