Reklama

Portugalia: Media i prokuratura podważają spis 100 domniemanych pedofilów pracujących w Kościele

W przekazanym w piątek Kościołowi i prokuraturze przez tzw. niezależną komisję ds. zbadania pedofilii w portugalskim Kościele spisie 100 osób pracujących wciąż w jego strukturach są osoby zmarłe przed wieloma laty, podały w czwartek portugalskie media.

Reklama

Powołują się one na władze portugalskich diecezji, do których w tym tygodniu trafiły nazwiska rzekomych agresorów seksualnych. Kierowana przez psychiatrę Pedro Strechta komisja podała na początku marca, że na liście przekazanej Kościołowi i prokuraturze są osoby pracujące wciąż w strukturach kościelnych. Według Radia Observador w gronie tym są zarówno duchowni, jak i świeccy zatrudnieni w instytucjach prowadzonych przez Kościół katolicki w Portugalii.

Tymczasem jak podała w czwartek telewizja CNN Portugal do władz diecezji Aveiro, na zachodzie kraju, dotarły listy z nazwiskami domniemanych pedofilów pełniących rzekomo wciąż funkcję w strukturach kościelnych, ale są tam też nieżyjące osoby.

Stacja ujawniła, że to nie jedyna diecezja, do której komisja Stechta skierowała listę, na której figurują nieżyjący już ludzie. - Otrzymałem list z trzema nazwiskami osób (…), z których dwie nie żyją już od wielu lat. Z kolei trzecia osoba to ksiądz, wobec którego prokuratura generalna umorzyła w przeszłości sprawę z powodu braku dowodów – powiedział ks. Manuel Rocha z diecezji Aveiro.

W piątek przewodniczący Konferencji Episkopatu Portugalii biskup Jose Ornelas wezwał komisję ds. pedofilii w Kościele do podania nazwisk domniemanych ofiar nadużyć, aby móc zweryfikować zarzuty. Zdecydowana większość zebranych skarg dotyczących nadużyć to bowiem internetowe donosy.

Raport Strechta i listę domniemanych pedofilów w strukturach portugalskiego Kościoła poddaje w wątpliwość też prokuratura generalna w Lizbonie. Spośród 512 zebranych świadectw domniemanych nadużyć z lat 1950-2022 zajęła się ona zaledwie 6 przypadkami.

Jednym z powodów dystansowania się wymiaru ścigania do wyników pracy komisji ds. nadużyć w Kościele jest fakt, że zespół kierowany przez Pedro Strechta przeprowadził rozmowy z zaledwie 34 domniemanymi ofiarami molestowania, zaś zdecydowana większość z 512 świadectw bazuje na anonimowych donosach, które przesłano komisji przez internet. Część domniemanych przypadków pedofilii w Kościele, jak napisała w raporcie komisja Strechta, wliczono do statystyki nadużyć na podstawie wzmianek ukazujących się w portugalskiej prasie od 1950 r.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
-1°C Sobota
noc
-1°C Sobota
rano
2°C Sobota
dzień
2°C Sobota
wieczór
wiecej »

Reklama