Prezydent Czech: doceniam, że współpraca między Czechami i Polską jest na tak wysokim poziomie

Bardzo doceniam, że współpraca między Czechami i Polską jest na tak wysokim poziomie; przez całą historię nasze relacje nie były na tak wspaniałym poziomie, jak teraz - mówił w czwartek w Warszawie prezydent Czech Petr Pavel.

W czwartek rozpoczęła się oficjalna wizyta w Polsce czeskiej pary prezydenckiej: Petra Pavla i Evy Pavlovej.

"Bardzo doceniam, że współpraca między Czechami i Polską jest na tak wysokim poziomie" - powiedział czeski prezydent na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. Zaznaczył, że nie chodzi wyłącznie o współpracę między prezydentami i rządami, ale również miedzy władzami regionalnymi i obywatelami.

Dodał, że "poprzez całą historię nasze relacje chyba nie były na tak wspaniałym poziomie, jak teraz". Zaznaczył, że spowodowane jest to również trwajacą wojną na Ukrainie. "Wszyscy bardzo poważnie zrozumieliśmy, gdzie są te prawdziwe wartości, jaka jest wartość współpracy z naszymi sprzymierzeńcami, z naszymi przyjaciółmi" - mówił.
 

"Uświadamiamy sobie również, jaki potencjał, jakie zasoby ma nasza część Europy, a być może dopiero teraz pod ryzykiem i presją wojny w Ukrainie uświadomiliśmy sobie to w pełni" - powiedział. Dodał, że "zdobyliśmy się na zdrową pewność siebie", ponieważ zdecydowana większość regionu reagowała szybko i rzeczowo w kwestii pomocy Ukrainie. Ponadto - jak kontynuował czeski prezydent - uświadomiliśmy sobie również to, jak ważne będzie szybkie postawienie na nogi Ukrainy po zakończeniu wojny.

"Jestem przekonany, że nasze kraje mają wiele do zaoferowania w tym zakresie" - powiedział Pavel. Wyraził przekonanie, że uzyskane w tym zakresie doświadczenia przełożą się na rozwój całego regionu i Ukrainy.

Poinformował, że w rozmowie z prezydentem Dudą poruszony został również temat infrastruktury drogowej i energetycznej. Prezydent Pavel podkreślił, że oba kraje posiadają potencjał, który należy wykorzystać, aby "przesunąć się na wyższy poziom".

Inwazję Rosji na Ukrainę relacjonujemy na bieżąco: RELACJA

"Prezydent wspomniał również o gazociągu Stork II, połączeniu z terminalem w Gdańsku. To jest dla nas bardzo ważne, tak samo, jak dobudowa autostrady D11 i połączenie z trasą szybkiego ruchu S3 po polskiej stronie" - powiedział.

Petr Pavel wyraził również wdzięczność, że prezydent Duda zgodził się, aby Polska była specjalnym partnerem na dniach NATO w Republice Czeskiej. "Cieszę się na dalszą współpracę i mam nadzieję, że ta wizyta nie tylko nie będzie ostatnią, ale że w otwarty sposób będziemy współpracowali na wszystkich poziomach" - powiedział.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
11°C Wtorek
noc
9°C Wtorek
rano
8°C Wtorek
dzień
9°C Wtorek
wieczór
wiecej »