Zgodnie z porozumieniem podpisanym wczoraj między włoskim Ministerstwem Kultury i kapitułą bazyliki NMP od Męczenników, bilet będzie kosztował 5 euro. 70 proc. dochodu ministerstwo wyda na utrzymanie zabytku, a 30 proc. posłuży diecezji rzymskiej na dzieła charytatywne.
Z opłaty będą wyłączone celebracje liturgiczne i wydarzenia duszpasterskie. By zwiedzający nie zakłócali nabożeństw, przed wejściem do Panteonu zostaną umieszczone specjalne tablice. Miejsce modlitwy zostanie wydzielone specjalnymi linami, ale podczas celebracji i tak niemożliwe będzie zwiedzanie świątyni.
„Maksymalna cena biletu została ustalona na 5 euro, choć będą różne kategorie osób zwolnionych z opłaty” – pisze Alessia Guerrieri w „Avvenire”, największym włoskim dzienniku katolickim.
„W Rzymie obowiązuje zasada, że za wstęp do żadnego kościoła się nie płaci, z którą ja się zgadzam, ale zdaję sobie sprawę, że przypadek Panteonu jest szczególny” – podkreśla ks. prał. Daniele Micheletti, archiprezbiter bazyliki NMP od Męczenników. „O wprowadzeniu biletów zaczęliśmy rozmawiać już kilka lat temu. Dla kapituły ważne jest uregulowanie dostępu zwiedzających, bo Panteon to jeden z najchętniej odwiedzanych zabytków w mieście. Ponadto państwo ponosi odpowiedzialność za zabytek, który pochłania ogromne wydatki, dlatego nie można było pozostać obojętnym na prośby ministerstwa” – tłumaczy.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.