1 maja powstanie Wigierski Areopag Nowej Ewangelizacji w miejsce Domu Pracy Twórczej w Wigrach (Podlaskie), który jest w stanie likwidacji - poinformował PAP proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Wigrach ks. Dariusz Rogiński.
Jak informuje Rogiński, 30 kwietnia ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego ma przekazać kościołowi dzierżawione dotąd przez państwo obiekty Klasztoru Kamedułów.
W klasztorze przez ponad 30 lat istniał Dom Pracy Twórczej w Wigrach. W placówce były organizowane imprezy kulturalne, spotkania z udziałem Czesława Miłosza. Klasztor gościł także w 1999 r. Jana Pawła II. Dom jest obecnie w stanie likwidacji.
W 1999 r. w klasztorze gościł Jan Paweł II w specjalnie stworzonym apartamencie. Potem pokoje zostały zachowane w niezmienionej formie jako atrakcja turystyczna. Do dzisiaj można je zwiedzać i oglądać. Dodatkowo powstało tam Muzeum Jana Pawła II.
"W ramach Areopagu będziemy gromadzili pamiątki, przedmioty i dzieła związane z Janem Pawłem II. Niedługo przywieziemy kajak, którym pływał ojciec święty" - powiedział PAP Rogiński.
Dodał on, że działalność placówki będzie nastawiona na kulturę regionalną oraz będzie otwarta na pielgrzymów, którzy chcą zobaczyć Muzeum Jana Pawła II.
1 maja w Wigrach planowana jest uroczystość związana z beatyfikacją Jana Pawła II w Rzymie. Możliwe, że w murach klasztoru będzie można obejrzeć beatyfikację na telebimie.
Kościół przejął klasztor po tym jak ministerstwu kultury skończyła się dzierżawa obiektu. Kuria Diecezjalna w Ełku postanowiła ostatecznie, że w obiektach sama będzie prowadzić działalność kulturalną, dlatego nie doszło do podpisania kolejnej umowy.
Klasztor w Wigrach został wybudowany w latach 1694-1745 przez zakon kamedułów. Był to wówczas najbogatszy klasztor w Polsce. W 1796 roku władze pruskie skonfiskowały dobra zakonne. Klasztor został zniszczony w czasie II wojny światowej. Uratował się tylko zabytkowy kościół. Zabudowania klasztorne zostały odbudowane przez państwo po wojnie.(PAP)
bur/ tot/
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.