W historycznej Sali BHP Stoczni Gdańsk w sobotę poświęcona została replika krzyża, który wisiał w tym miejscu w czasie strajku w sierpniu 1980 r. W uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele "Solidarności", duchowieństwa i uczestnicy strajku.
Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie "Solidarni z Kolebki".
Przewodniczący "Solidarności" Regionu Gdańskiego, Krzysztof Dośla powiedział PAP, że replika krzyża została wykonana na podstawie zdjęć z sali BHP z 1980 roku. Oryginał zaginął. Dłuższe ramię krzyża ma długość 70 cm, krótsze - 40 cm.
"Krzyż jest niepozorny a wywołał tyle zamieszania w 1980 roku i stał się symbolem wielkich zmian; spowodował, że ludzie w czasie strajku uwierzyli, że można coś w Polsce zmienić po kilkudziesięciu latach rządów totalitarnej władzy komunistycznej" - podkreślił Dośla.
Jego zdaniem, "to krzyż jednoczył wówczas ludzi, dodawał im siły i zmniejszał strach robotników".
Alicja Kowalczyk ze Stowarzyszenia "Solidarni z Kolebki", jedna z inicjatorek ponownego powieszenia krzyża w sali BHP powiedziała, że po raz pierwszy krzyż w tym miejscu był powieszony w 1970 roku podczas obrad w czasie strajku. "Potem niewiadomo, czy krzyż wisiał czy nie, a w 1980 r. podczas rozmów strajkujących z komisją rządową krzyż już wisiał i tak było do 2000r" - dodała. Poinformowała, że w 2000r. salą zaczęła się opiekować Fundacja Historyczna "Solidarności" i "wszystko, co było w tej sali nie wiadomo gdzie przepadło".
Krzyż poświęcił biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej, Ryszard Kasyna.
W historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. strajkujący robotnicy negocjowali z komisją rządową. Obiekt od grudnia 2004 r. należy do Solidarności. W sierpniu ub. roku salę po czteroletnim remoncie oddano do użytku.
Tak jak w 1980r., w sali znajduje się stół prezydialny z zielonym nakryciem. Obok niego, zamiast gipsowego Lenina, postawiono drewnianą rzeźbę robotnika z podniesionymi rękami i napisem na piersiach "Zwyciężymy". Figurka takiego robotnika stała w 1980 r. na stole prezydialnym podczas rozmów strajkujących z komisją rządową. W wyremontowanej sali znalazły się również kopie tablic z 21 postulatami związkowymi z 1980 r.
Budynek sali BHP powstał na przełomie XIX i XX w. w czasie przebudowy gdańskiej Stoczni Cesarskiej. Przez jakiś czas hala pełniła funkcję magazynu torped. Po II wojnie światowej budynek zaadaptowano na potrzeby szkoleń bhp Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Podczas strajku w sierpniu 1980 r. sala BHP była siedzibą Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, a 31 sierpnia 1980 podpisano tam Porozumienia Sierpniowe. W grudniu 1999 r. sala BHP została wpisana do rejestru zabytków.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.