Reklama

Szwecja/ Media: rośnie niepewność, kiedy Szwecja zostanie członkiem NATO

W tym samym czasie, gdy Finlandia staje się członkiem NATO, w Sztokholmie rośnie niepewność, kiedy kandydatura Szwecji zostanie zaakceptowana przez Turcję oraz Węgry. Być może potrzeba "planu B", jeśli procedura przedłuży się - komentują w piątek szwedzkie media.

Reklama

"W Turcji 14 maja odbywają się wybory, tureckiemu parlamentowi trudno będzie ratyfikować wniosek Szwecji o członkostwo w NATO przed szczytem w Wilnie (11-12 lipca). Następnie parlament będzie zamknięty do października" - zauważa komentator telewizji SVT.

Nie wydaje się, aby Turcja zmieniła swoje krytyczne stanowisko wobec Szwecji, oskarżając rząd w Sztokholmie o zbyt małe postępy w walce z terroryzmem - dodaje.

Według komentatora coraz bardziej kłopotliwe staje się negatywne stanowisko Węgier wobec akcesji Szwecji. "Węgry wystosowały wobec Szwecji żądania, których minister (spraw zagranicznych) Tobias Billstroem nie chce spełnić" - zauważa. Budapeszt domaga się od szwedzkiego rządu gwarancji "nieprowadzenia politycznych debat" w sprawie węgierskiej praworządności. W tym półroczu Szwecja przewodniczy pracom Rady Europejskiej, jednym z priorytetów szwedzkiej prezydencji jest obrona demokracji.

Czytaj także: Turcja: Parlament ratyfikował członkostwo Finlandii w NATO

"Szwecja może mieć nadzieję, że na szczycie w Wilnie inni członkowie NATO będą naciskać Turcję oraz Węgry, by zaakceptowały wniosek" - zaznacza komentator SVT.

Z kolei publicysta dziennika "Goeteborgs-Posten" uważa, że w związku z wejściem Finlandii do NATO rząd w Sztokholmie być może powinien mieć "plan B" w przypadku odłożenia ratyfikacji członkostwa Szwecji na nieokreśloną przyszłość. Wyjściem mogłoby być zwiększenie gwarancji bezpieczeństwa przez sojuszników oraz dalsza integracja z NATO.

Zwraca uwagę, że pozostawanie Szwecji poza NATO jest problemem dla Sojuszu. "Jesteśmy włączeni do wszystkich grup i komitetów poza kwestiami broni jądrowej, ale nie uczestniczymy w decyzjach zbiorowych i nie możemy być w pełni włączeni do planowania obronnego z konkretnymi zadaniami, takimi jak wzmocnienie krajów bałtyckich" - podkreśla.

Jak przypomina komentatorka dziennika "Dagens Nyheter", po wstąpieniu Finlandii do NATO również i ten kraj będzie musiał zaakceptować szwedzką akcesję. Może mieć to miejsce już na pierwszym posiedzeniu nowego fińskiego parlamentu, który ma się zebrać 13 kwietnia.

Czytaj także: Węgry: Parlament zagłosował za przyjęciem Finlandii do NATO

W czwartek parlament w Ankarze ratyfikował wniosek Finlandii o przystąpienie do NATO. Turcja była ostatnim z 30 państw Sojuszu, które zgodziło się na przyjęcie Finlandii. Turcja, podobnie jak Węgry, wciąż jednak nie ratyfikowała wniosku Szwecji.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Wtorek
noc
1°C Wtorek
rano
3°C Wtorek
dzień
3°C Wtorek
wieczór
wiecej »

Reklama