Papież z Polski przejdzie do historii jako Jan Paweł II Wielki - powiedział kard. Kazimierz Nycz, otwierając sesję poświęconą „Wymiarom świętości Jana Pawła II”.
Spotkanie dla dziennikarzy odbywa się w Rezydencji Arcybiskupów Warszawskich.
Hierarcha zwrócił uwagę na spuściznę Jana Pawła II: dokumenty, encykliki, adhortacje, listy, pielgrzymki, ale także spotkania z wiernymi. - Ważne jest także to, że od śmierci papieża, a nawet jeszcze za jego życia, dość powszechne było przekonanie, że mamy do czynienia ze świętym człowiekiem. To „Santo Subito” z dnia pogrzebu zrealizuje się 1 maja. I trzeba powiedzieć, że beatyfikacja w 6 lat po śmierci to jest szybko, nie natychmiast, ale szybko - dodał metropolita warszawski.
Kard. Nycz zwrócił uwagę, że po beatyfikacji powinno się rozpocząć nowe odkrywanie Jana Pawła II, jego naśladowanie i poznawanie tego co nam zostawił w spuściźnie pontyfikatu.
Sesję zorganizowały warszawskie Archidiecezjalne Centrum Informacji i Katolicka Agencja Informacyjna. Wśród prelegentów są m.in. ed. Janusz Poniewierski, autor książek o pontyfikacie papieża-Polaka, abp Mieczysław Mokrzycki - osobisty sekretarz Jana Pawła II i metropolita lwowski.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.