Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) złożyła w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wniosek o wydanie decyzji zasadniczej dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, która powstanie na Pomorzu - poinformowała w czwartek spółka. To kolejny krok na drodze do rozpoczęcia budowy obiektu - dodano.
W czwartek, w życie weszła nowelizacja ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami należąca do Skarbu Państwa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe, albo inna spółka, w której PEJ ma pozycję dominującą, uzyskuje możliwość przygotowania i realizacji budowy i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, o mocy do 3750 MWe, na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa na Pomorzu.
"13 kwietnia spółka PEJ złożyła w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wniosek o wydanie decyzji zasadniczej dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, która powstanie na Pomorzu. Nastąpiło to w pierwszym możliwym terminie, po wejściu w życie nowelizacji tzw. specustawy jądrowej - ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących" - poinformowała spółka w komunikacie.
Czytaj także: Niemcy: Za kilka dni wyłączenie ostatnich elektrowni atomowych - to "dramatyczny błąd"
Jak dodano, "decyzja zasadnicza formalnie potwierdzi, że inwestycja w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce jest zgodna z interesem publicznym i realizowaną przez państwo polityką, w tym polityką energetyczną". Podkreślono, że decyzja ta będzie także uprawniać inwestora - spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe do ubiegania się o uzyskanie szeregu kolejnych decyzji administracyjnych takich jak m.in. decyzja lokalizacyjna a następnie pozwolenie na budowę.
"Realizacja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej to jedno z najbardziej skomplikowanych i kompetencyjnie wymagających wyzwań, z którymi mierzyliśmy się jako Polska w ostatnich dekadach. Złożenie wniosku o decyzję zasadniczą dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej to ważny etap pokazujący dojrzałość projektu, który zostanie zrealizowany na Pomorzu" - powiedział, cytowany w komunikacie, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Mateusz Berger.
Spółka PEJ wskazała, że złożony wniosek zawiera opis charakterystyki inwestycji, wskazując maksymalną łączną moc zainstalowaną, planowany czas eksploatacji oraz szczegółowo opisując technologię, w jakiej powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa.
"Przedstawiony opis jest zgodny z dokumentami rządowymi, w tym uchwałą Rady Ministrów z 2 listopada 2022 r., w której uznano za niezbędne budowę elektrowni jądrowej o mocy do 3750 MWe na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa w oparciu o amerykańską technologię reaktorów AP1000" - przekazano. Jak dodano, "istotnym elementem wniosku o wydanie decyzji zasadniczej jest uzasadnienie znaczenia realizacji tej inwestycji dla zabezpieczenia zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce. W uzasadnieniu podkreślono m.in. zgodność inwestycji PEJ ze strategicznymi dokumentami rządowymi, w tym Polityką energetyczną Polski do 2040 r. oraz polityką klimatyczną Unii Europejskiej".
"Mamy świadomość istotności tego projektu oraz wagi stojących przed nami jego kolejnych etapów, które będziemy realizowali zgodnie z przyjętym harmonogramem" - powiedział, cytowany w komunikacie, p.o. prezesa Polskich Elektrowni Jądrowych Łukasz Młynarkiewicz.
Jak poinformowała spółka PEJ, elektrownia jądrowa na Pomorzu jest jedną z dwóch, planowanych do wybudowania w ramach obowiązującego Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ).
Zgodnie z nowelą o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej, tzw. decyzja zasadnicza ma być wydawana na początkowym etapie całego procesu - przed decyzją o ustaleniu lokalizacji inwestycji. Decyzja o wskazaniu lokalizacji inwestycji oraz zezwolenia na wejście na teren nieruchomości ma zostać rozszerzona o pomiary, badania lub inne prace, które są niezbędne do sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.
Według nowych przepisów decyzję zasadniczą wydaje minister właściwy ds. energii na wniosek inwestora. Decyzja zasadnicza określa dozwolone parametry inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej, uprawnia do ubiegania się o uzyskanie decyzji o ustaleniu lokalizacji oraz innych niezbędnych decyzji. Decyzja zasadnicza zabezpiecza interes publiczny pod względem celów polityki państwa, w tym polityki energetycznej, oraz bezpieczeństwa państwa - podkreśla się w ustawie.
Jak dodano, w terminie 90 dni od wejścia w życie ustawy, spółka Polskie Elektrownie Jądrowe ma przekazać Pełnomocnikowi Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej tzw. harmonogram skonsolidowany przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie pierwszej elektrowni jądrowej oraz inwestycji towarzyszących.
aop/ amac/
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.