W Sosnowcu ruszyła druga edycja Diecezjalnej Akademii Rodziny. Dla słuchaczy DAR-u co miesiąc organizowane są wykłady z różnych dziedzin, przydatnych w codziennym funkcjonowaniu rodzin. Pierwszym wykładowcą był 26 marca bp Grzegorz Kaszak, który przypomniał adhortację Jana Pawła II „Familiaris Consortio”. Słuchało go prawie 200 osób.
- Stworzyliśmy Diecezjalną Akademię rodziny jako DAR dla wszystkich rodzin. Po roku widać, że pomysł był trafiony. Przez minione miesiące nie tylko więcej wiemy, ale zawiązała się wspólnota rodzin z różnym stażem. Dzwonimy do siebie, pamiętamy i pomagamy sobie – opowiada Renata Szopa, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i jeden z inicjatorów DAR-u. – Konieczność takich wykładów potwierdzają ankiety, jakie wypełnili uczestnicy pierwszej edycji. Prosili jednocześnie, by jeszcze więcej pomagać im w wychowaniu dzieci. I to będziemy robić – zdradza bp Grzegorz Kaszak, patron DAR-u. Dowodem był pierwszy wykład po inauguracji biskupa. Ks. dr Paweł Sobierajski radził, jako sobie dawać radę z rozładowywaniem agresji.
Ponieważ pierwsze spotkanie drugiej edycji miało miejsce tuż po Dniu Świętości Życia, sporo miejsca poświęcono obronie dzieci nienarodzonych. – Jako obrońcy życia mamy jeszcze sporo do zrobienia. Dlatego jutro można jeszcze przed kościołami złożyć swój podpis poparcia dla projektu ustawy chroniącej życie każdego nienarodzonego. Bo państwo polskie stać na to, by przyjąć i wychować każ ego nowego obywatela. Zabijanie dzieci nienarodzonych jest jawnym przeciwstawianiem się samemu Bogu – przypomina bp Grzegorz Kaszak.
Organizatorzy spotkań mówią, że można do nich dołączyć w każdym momencie. W wykładach 26 marca uczestniczyło prawie 200 osób. Dla potrzeb DAR-u wynajmowana jest duża aula Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. – Kolejne wykłady poprowadzą m.in.: znany publicysta Tomasz Terlikowski, policjanci opowiedzą o bezpieczeństwie na drodze, będą porady prawne, przypomniane zostanie, że życie jest świętością i należy je chronić od poczęcia do naturalnej śmierci, będzie wreszcie mowa o problemach narzeczonych, młodych i starszych małżeństw – wylicza Renata Szopa. Wstęp na spotkania jest wolny, a program znaleźć można na stronach internetowych diecezji. Wkrótce ruszy też specjalna strona Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. – Każda rodzina jest darem dla DAR-u – mówią organizatorzy.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.