Katolicki teolog z Czech, ks. Tomáš Halík będzie głównym mówcą na 13. zgromadzeniu Światowej Federacji Luterańskiej. Odbędzie się ono w Krakowie w dniach 13-19 września br.
„Ogromnie się cieszymy, że prof. Halík zgodził się wygłosić główne przesłanie na zgromadzeniu ŚFL. Pochodząc z jednego z najbardziej zsekularyzowanych krajów Europy, jest on mocnym głosem nadziei na przyszłość chrześcijaństwa” – powiedziała sekretarz generalna Federacji pastorka Anne Burghardt.
Zwróciła uwagę, że w swoich publikacjach ks. Tomáš Halík podkreśla, iż „historia religii i historia chrześcijaństwa składa się z okresów kryzysu i okresów odnowy”, a „jedyna religia, która naprawdę jest martwa, to taka, która nie podlega zmianom, ta, która wypadła z tego rytmu życia”
Ks. prof. Tomáš Halík to jeden ze znamienitszych współczesnych intelektualistów katolickich. Profesor socjologii i teologii, doktor filozofii, studiował również psychologię kliniczną. Wykładowca Uniwersytetu Karola w Pradze. W czasach komunizmu jedna z ważniejszych postaci czeskiego podziemnego Kościoła katolickiego.
Działał w opozycyjnych środowiskach intelektualnych. Uczestniczył w ruchu odnowy w okresie Praskiej Wiosny. Należał do bliskich współpracowników prezydenta Czech Václava Havla oraz arcybiskupa Pragi kard. Františka Tomáška. Laureat Nagrody Templetona 2014 przyznawanej za przekraczanie barier między nauką a wiarą. Po polsku ukazało się kilkanaście jego książek, m.in. „Cierpliwość wobec Boga. Spotkanie wiary z niewiarą’”, „Drzewo ma jeszcze nadzieję. Kryzys jako szansa”, „Zacheuszu. 44 kazania o sensie życia”, „Europejskie mówienie o Bogu i milczenie o Bogu”, „Dotknij ran: duchowość nieobojętności”, „Różnorodność pojednana”, „Czas pustych Kościołów”, „Popołudnie chrześcijaństwa. Odwaga do zmiany”, „Przebudzenie aniołów”.
A oto nasz niedawny wywiad z ks. prof. Halíkiem:
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.