Reklama

Prośba o patriarchat

Nowy zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, arcybiskup Światosław Szewczuk, zwróci się do papieża Benedykta XVI z prośbą o ustanowienie patriarchatu dla tego liczącego około sześciu milionów wiernych Kościoła.

Reklama

"Udaję się do Rzymu (...), do Ojca Świętego, (...), by rozmawiać o tym, że jesteśmy Kościołem, który się rozwija, a każdy taki Kościół dąży do (uzyskania) patriarchatu" - oświadczył arcybiskup na swej pierwszej konferencji prasowej we wtorek w Kijowie.

Ukraiński politolog Wołodymyr Kuchar sądzi, że uzyskanie patriarchatu będzie długą i skomplikowaną procedurą.

"Dążenia grekokatolików do patriarchatu od lat wywołują opór Moskwy. Patriarchat greckokatolicki zmieniłby całą religijną mapę Ukrainy, gdyż wówczas nasiliłyby się działania ukraińskich prawosławnych, część z których także dąży do posiadania własnego, niezależnego od rosyjskiego Kościoła prawosławnego, patriarchatu" - powiedział PAP.

"Rosyjski Kościół prawosławny rozumie, że Kościół greckokatolicki jest na Ukrainie pewnym punktem orientacyjnym dla wszystkich chrześcijan, więc podejście do niego jest bardziej polityczne, niż chrześcijańskie" - wyjaśnił w rozmowie z PAP Taras Antoszewski, redaktor naczelny portalu religijnego Risu.org.ua.

"Moskwa traktuje Kościół katolicki obrządku wschodniego jako coś dziwnego, co w ogóle nie powinno istnieć i twierdzi, że jeśli grekokatolicy czują się związani z prawosławiem, to powinni przyłączyć się do prawosławnych, a jeśli czują się związani z katolicyzmem, to powinni całkowicie przejść do Kościoła rzymskokatolickiego" - zaznaczył.

Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-ukraińskiego uznaje zwierzchność Rzymu od czasu Unii Brzeskiej z 1596 roku. W jej wyniku część hierarchii Kościoła prawosławnego na terenach ówczesnej Rzeczpospolitej podporządkowała się jurysdykcji papieskiej, zachowując przy tym dotychczasowy obrządek.

Wielu Ukraińców traktuje Kościół greckokatolicki jako Kościół narodowy.

Arcybiskup Światosław Szewczuk został wyniesiony do godności zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w minioną niedzielę. Zastąpił on kardynała Lubomyra Huzara, który sprawował to stanowisko przez 10 lat i ustąpił w lutym ze względów zdrowotnych.

Arcybiskup Szewczuk został wybrany na zwierzchnika grekokatolików 24 marca przez Synod złożony z 40 biskupów z Ukrainy i innych krajów, w tym Polski. Wybór zatwierdził w miniony piątek papież Benedykt XVI.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
0°C Czwartek
rano
3°C Czwartek
dzień
wiecej »

Reklama