Kraje UE podjęły w piątek decyzję umożliwiającą przeprowadzenie - w razie potrzeby - unijnej operacji humanitarnej w Libii z wykorzystaniem zasobów wojskowych. Operacja otrzymała nazwę EUFOR Libya, a jej dowództwo znajdzie się w Rzymie.
"Rada Unii Europejskiej przyjęła w piątek decyzję w sprawie militarnej operacji Unii Europejskiej dla wsparcia pomocy humanitarnej (EUFOR Libya) w odpowiedzi na kryzysową sytuację w Libii" - poinformowała Rada.
Zastrzegła, że piątkowa decyzja daje "podstawy prawne" dla przyszłej operacji, natomiast decyzja o uruchomieniu EUFOR Libya będzie przyjęta przez Radę po zatwierdzeniu planu operacji i zasad zaangażowania. Później Unia Europejska może przeprowadzić operację militarną w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony (CSDP) dla wsparcia pomocy humanitarnej w regionie, jeśli zostanie poproszona przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA).
"Dokładniej, EUFOR Libya, jeśli poproszą o to Narody Zjednoczone, będzie obejmować bezpieczne przemieszczanie i ewakuację osób wysiedlonych oraz wspieranie - w określonym zakresie - organizacji humanitarnych w ich działaniach" - czytamy w komunikacie.
Unijna misja w ramach polityki bezpieczeństwa i obrony miałaby zapewnić ochronę pracownikom humanitarnym, ułatwić dostarczanie pomocy, dostarczyć ekipy lekarzy wojskowych, a także ułatwić ewakuację z Libii uchodźców do krajów ich pochodzenia.
Ministrowie spraw zagranicznych "27" już 21 marca zgodzili się na rozpoczęcie planowania unijnej operacji humanitarnej w Libii z wykorzystaniem zasobów wojskowych. Poprosili szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton, by rozpoczęła planowanie operacji, zgodnej z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1973, "w celu wsparcia działań w zakresie pomocy humanitarnej/obrony cywilnej, włączając w to drogę morską". Podkreślili, że działania te mają być koordynowane z ONZ i NATO.
Kwatera główna operacji w Libii ma się mieścić w Rzymie. Wcześniej rozważano także Brukselę. Na dowódcę ewentualnej operacji został wyznaczony kontradmirał Claudio Gaudiosi.
Operacja EUFOR Libya - jeśli państwa UE nie zdecydują inaczej - zakończy się najpóźniej w ciągu 4 miesięcy "po osiągnięciu zdolności operacyjnej". Wspólne koszty operacji szacuje się na 7,9 miliona euro.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.