Reklama

Największy religijny autorytet młodzieży

Jan Paweł II nadal wymieniany jest przez warszawską młodzież jako największy autorytet religijny. Młodzi cenią też sobie małżeństwo – choć nie wykluczają zawierania związków partnerskich przed ślubem oraz rozpoczęcia wcześnie współżycia – widzą wartość rodzin wielodzietnych i są przeciwni łączeniu religii z polityką. Badania opinii wśród warszawskich licealistów przeprowadzono w Instytucie Socjologii UKSW.

Reklama

Wywiady przeprowadzono wśród 116 respondentów w wieku od 16. do 19. roku życia. Rozmówcy reprezentują 50 stołecznych liceów ogólnokształcących wybranych ze względu na pozycję zajmowaną w rankingu liceów warszawskich „Perspektywy”. Dobór obejmował zarówno licea, które znajdują się w czołówce stołecznych LO, jak i szkoły, które w ocenie czasopisma otrzymały najmniejszą liczbę punktów.

Młodzież uważa, że małżeństwo oparte na wzajemnym zaufaniu i miłości jest ważne i większość deklaruje, że takie właśnie chce zawrzeć. Nie oznacza to jednak rezygnacji ze związków partnerskich, które współczesna młodzież zamierza zawierać, ale w większości po to, aby zakończyć je małżeństwem.

Licealiści dostrzegają też wartość świadomego macierzyństwa i rodzicielstwa, konieczności właściwego wychowania dziecka często kosztem wcześniejszych aspiracji, marzeń czy przyjemności. W przeprowadzonym badaniu podważona została także hipoteza mówiąca o patologii wśród rodzin wielodzietnych. W większości odpowiedzi dominowało przekonanie o miłości rodziców do dzieci, zapewnianiu im właściwej opieki i równych możliwości edukacyjnych. Dodatkowo badana młodzież zwracała uwagę na tworzenie się szczególnej więzi z rodzeństwem, wzajemnej pomocy i poszanowania, nawet kosztem niekiedy gorszej sytuacji finansowej rodziców. Zdaniem respondentów, dzieci z rodzin wielodzietnych są bardziej samodzielne, otwarte na wyzwania i łatwiej dzielą się tym, co mają z innymi.

W większości widzą też różnice w związku sakramentalnym i niesakramentalnym. Mówią, że w związku sakramentalnym miłość jest oparta na miłości do Pana Boga, że jest jasny wzór miłości, jest ona jasno zdefiniowana. Zaznaczają jednak, że jeśli ktoś nie wierzy w Boga, to oczywiste jest, że nie wstępuje w związek sakramentalny.

W kwestiach wiary religijnej i w ogóle religii w większości odpowiedzi dominowało przekonanie o jej wartości, przy czym stosunek do niej powinien być sprawą prywatną a i nie pierwszorzędną. Jednocześnie towarzyszy temu słaba wiedza na temat religii, wynikająca z braku zainteresowań literaturą religijną i odwiedzania witryn internetowych poświęconych tej problematyce. Jednak w sytuacjach trudnych odwołują się do religii i tam szukają sensu życia i wytłumaczenia codziennych trudności.

Ogólnie młodzi są wierni swojej religii i sceptyczni wobec małżeństw mieszanych. Z zebranych wypowiedzi wynika, że największym autorytetem religijnym pozostaje wciąż papież Jan Paweł II. W kwestiach etyki seksualnej młodzi w większości są zwolennikami środków antykoncepcyjnych i współżycia przed zawarciem związku małżeńskiego. Z kolei odrzucają aborcję i eutanazję, widząc je jako zło.

Z danych wynika, że młodzi uważają, iż nie powinno łączyć się religii z polityką. W dniach żałoby narodowej po katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia licealiści byli obecni przy Pałacu Prezydenckim, żywo interesowali się bieżącymi wydarzeniami i chętnie rezygnowali z zabaw oraz rozrywek. Jednak spontanicznej solidarności towarzyszył sceptycyzm co do zmiany na lepsze postaw Polaków, zwłaszcza politycznych. Młodzi są też mocno podzieleni w poglądach na pochówek pary prezydenckiej na Wawelu, przy czym więcej jest przeciwników niż zwolenników.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
wiecej »

Reklama