Wniebowstąpienie jest przypomnieniem o naszej tożsamości dzieci Bożych, dla których cel wędrówki stanowi ojczyzna niebieska.
Wniebowstąpienie nadaje sens drodze uczniów Jezusa, którzy nie są już „obcymi”, ale „współobywatelami świętych i domownikami Boga”. Zanim jednak Pan wstąpił do nieba, przekazał swój testament, w którym znalazły się konkretne wskazania dla Apostołów i ich następców: „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem” (Mt 28, 19-20). Mimo iż misja nie jest łatwa, to jednak słowo Boże stanowi dla niej jasny punkt odniesienia, a sam Jezus zapewnia o swoje obecności „przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”.
W atmosferze zamętu w dziedzinie pojęć i wartości, która stanowi konkretną trudność w zdobywaniu nieba, przychodzą mi na myśl dwa odniesienia. Pierwsze sięga do początków chrześcijaństwa, kiedy to wrogowie nazywali religię uczniów Jezusa „przesądem nowym i zbrodniczym”. Mimo iż myśl starożytna, to jednak nic nie straciła na swojej aktualności. Drugie - doskonale oddaje wiersz należącego do pokolenia Kolumbów Tadeusza Różewicza pt. Ocalony. W swoim utworze w sposób bardzo przejmujący pokazuje, jakie piętno odcisnęła na nim i jego rówieśnikach II wojna światowa, w czasie której doszło do pomieszania pojęć i wartości. Dlatego:
„Szukam nauczyciela i mistrza
niech przywróci mi wzrok słuch i mowę
niech jeszcze raz nazwie rzeczy i pojęcia
niech oddzieli światło od ciemności”.
Niebo określa tożsamość ucznia Jezusa, a nie tylko jego zewnętrzny wizerunek. Doskonale zrozumiał tę prawdę bł. Carlo Acutis (1991-2006), którego wizerunek przybliża znakomity hiszpański dokumentalista Jose Maria Zavala w filmie pt. „Niebo nie może czekać. Historia Carla Acutisa” (w kinach od 19 maja br.). „Naszym celem powinna być wieczność a nie doczesność. Wieczność jest naszą ojczyzną. niebo czeka na nas od zawsze” – to słowa Carla Acutisa, nazywanego „cyberapostołem Eucharystii”, „apostołem milenialsów” i „apostołem internetu”, który największą pasją swojego życia uczynił Chrystusa. Wielką czcią otaczał Eucharystię. Każdego dnia uczestniczył we Mszy Świętej. mówił: „Eucharystia jest autostradą do nieba”. Nowoczesne środki przekazu Carlo wykorzystywał do ewangelizacji. Jeszcze jako małe dziecko zaprosił do świątyni swoją matkę, która wówczas nie była osobą głęboko wierzącą. Acutis, zwany „Bożym influencerem”, to także patron Światowych Dni Młodzieży (1-6.08.2023) w Lizbonie.
Na koniec, myśl słynnego mnicha benedyktyńskiego Leona Knabita, który zauważa: „Nawet jak jesteś niewierzący, to przyjdzie taki moment, że staniesz ze sobą i z Bogiem twarzą w twarz”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.