NYT się nauczył: obozy koncentracyjne nie były polskie

Amerykański dziennik "The New York Times" dotrzymał obietnicy. Od poniedziałku w instrukcji dla swoich dziennikarzy zamieszcza zalecenie, które powinno zapobiec pomyłkom, jakoby nazistowskie obozy koncentracyjne były "polskimi".

Jak się dowiedział PAP, w swoim "stylebooku" gazeta wzywa, by zważywszy na delikatność tematu zachować szczególną ostrożność w odniesieniu do tekstów poświęconych hitlerowskim obozom koncentracyjnym w czasie II wojny światowej.

Nazywanie obozów zagłady prowadzonych przez hitlerowskie Niemcy "polskimi" wywołuje oburzenie społeczności polonijnej w Stanach Zjednoczonych. Do akcji protestów przyłączyła się Fundacja Kościuszkowska. Pod petycją apelującą o zaprzestanie używania uwłaczającego Polakom nazewnictwa podpisało się już 227,5 tysiąca osób. Sygnowali ją m.in.: były prezydent RP, laureat nagrody Nobla Lech Wałęsa, prezydent Bronisław Komorowski, główny rabin Polski Michael Schudrich, dyrektor wykonawczy American Jewish Committee David Harris, prof. Norman Davies, wielu artystów, w tym zdobywcy Oscarów: Andrzej Wajda i Jan Kaczmarek, duchowni, intelektualiści, politycy oraz ludzie ocaleli z holokaustu.

O planach gazety dotyczących zmiany instrukcji jako pierwsza powiadomiła dyrektora wykonawczego i prezesa Fundacji Kościuszkowskiej Aleksa Storożyńskiego Eileen M. Murphy, wiceprezes ds. kontaktów korporacyjnych The New York Times Company, po tym kiedy w marcu w podpisie pod zdjęciem dziennik napisał, że obóz koncentracyjny Dachau znajduje się w Polsce.

Nowy zapis zaleca, by dziennikarze w nawiązaniu do obozów w krajach okupowanych przez nazistowskie Niemcy unikali dwuznacznych lub wprowadzających w błąd stwierdzeń w rodzaju "polski obóz koncentracyjny" lub "polski obóz śmierci". Mogłoby to bowiem wywołać błędne przekonanie, że obozy były prowadzone przez Polskę.

Zadowolenie z decyzji "The New York Times'a" wyraził Storożyński. "Teraz kolej na +Associated Press+, ponieważ z serwisu agencji korzysta wiele amerykańskich gazet" - powiedział w rozmowie z PAP. Zapewniał też, że batalia, w tym zbieranie podpisów pod petycją, nie ustanie dopóki pojawiać się będą zniekształcające historię frazy o obozach.

"Cieszymy się, że instrukcje wprowadziły lepsze dzienniki, jak "The New York Times" i "The Wall Street Journal". Jeśli inne gazety chcą mieć lepszy standard, muszą pójść ich śladem" - konkludował prezes Fundacji.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
17°C Sobota
wieczór
15°C Niedziela
noc
12°C Niedziela
rano
21°C Niedziela
dzień
wiecej »