Watykańska Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała dekret wskazujący czytania biblijne dla Mszy „ad postulandam continentiam”. W Mszale Rzymskim znajduje się ona wśród formularzy na różne okoliczności. Dekret podpisał prefekt dykasterii kard. Arthur Roche oraz jej sekretarz abp Vittorio Francesco Viola. W najbliższych dniach episkopaty na całym świecie otrzymają pełną listę wskazanych czytań.
Komunikat dykasterii podkreśla, że „termin „continentia” w Mszale Rzymskim użyty jest w sposób generalny do określenia tego wszystkiego, do czego każdy ochrzczony jest wezwany, by przyoblec się w Chrystusa (por. Gal 3,27), walcząc z każdą formą zła i mając świadomość, że jego ciało jest świątynią Ducha Świętego i narzędziem uwielbienia Boga (por. 1 Kor 6,19), pokonując drogę życia pod kierownictwem Ducha Świętego (por. Gal 5,25)”. Nie jest to dzieło ludzkie, ponieważ, jak podkreśla komunikat, aby żyć i trwać w Chrystusie „trzeba prosić i otrzymać łaskę życia w Duchu Świętym (por. Gal 5,25), przyjąć nowe serce i ducha nowego (por. Ez 36,26).
Komunikat podkreśla, że wskazane czytania biblijne mają pomóc w pełnej celebracji, „aby prosić o łaskę czystego serca, wolnego od pragnienia dominacji, posiadania, zdobywania, niepohamowanego realizowania własnych ambicji i zaspokajania własnych pragnień, często kosztem najsłabszych”. Jest to zatem Msza, którą można sprawować w intencji każdego ochrzczonego, niezależnie od jego stanu czy statusu.
Wśród wskazanych fragmentów biblijnych znalazły się m.in. słowa Ewangelii: „Wy jesteście solą ziemi” (Mt 5, 13-16) i „To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem.” (J 15, 12-17).
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.
W Dar es Salaam w Tanzanii spotkali się przywódcy krajów Afryki Wschodniej.