W ramach programu PEAD – „Dostarczanie nadwyżek żywności najuboższej ludności Unii Europejskiej”, w 2010 roku do magazynów Caritas w Polsce trafiło ponad 3 tys. transportów samochodowych z ponad 42 tys. ton artykułów spożywczych.
- Pod względem finansowym i skali pomocy PEAD jest największym programem prowadzonym w Polsce. Gdybyśmy ustawili wszystkie Tiry, którymi dostarczane były transporty żywności, jeden za drugim, utworzyłyby 40-kilometrowy sznur. To odległość jak z Warszawy do Nowego Dworu Mazowieckiego lub do Żyrardowa – opowiada koordynator projektu Elżbieta Sztabler.
Caritas w Polsce do końca grudnia 2010 roku otrzymała łącznie 42 tys. 346 ton żywności
- Wartość programu w cenach netto wyniosła 128 mln 848 tys. 760 zł (w cenach brutto 138 mln 269 tys. 918 zł). Unijna pomoc dotarła do 1 mln 422 tys. osób indywidualnych w postaci paczek żywnościowych wydawanych rodzinom ubogim, wielodzietnym oraz dysfunkcyjnym. Z otrzymanej żywności placówki Caritas prowadzące żywienie zbiorowe przygotowały i wydały ok. 24,7 mln posiłków, z których skorzystało blisko 250 tys. osób. Ilość posiłków wydanych w 2010 r. zwiększyła się w stosunku do 2009 r. o 6 mln. To świadczy o coraz większym zapotrzebowaniu na taką formę pomocy– wyjaśnia zastępca dyrektora Caritas Polska ks. Marcin Brzeziński.
Caritas Polska uczestniczy w programie PEAD od 2004 roku. Dzięki współpracy z Agencją Rynku Rolnego Caritas może udzielać tradycyjnie rozumianej pomocy charytatywno – opiekuńczej w Polsce. Pomoc świadczona przez Caritas trafia do dzieci z rodzin wielodzietnych, ubogich, zagrożonych patologiami, a także wychowanków domów dziecka, samotnych matek, rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, niepełnosprawnych, chorych, bezrobotnych, uzależnionych, a także ofiar przemocy domowej.
W ramach realizacji programu PEAD 2010 Caritas w Polsce dysponowała 44 magazynami spożywczymi oraz 20 chłodniami. Caritas w Polsce poza realizacją programu „Dostarczanie nadwyżek żywności najuboższej ludności UE” udziela pomocy doraźnej, która zaspakaja podstawowe potrzeby bytowe osób bezdomnych poprzez dożywianie, udzielenie schronienia, zaopatrzenia w odzież i obuwie.
Do głównych partnerów finansujących projekty Caritas należą organy administracji publicznej, Caritas diecezjalne, osoby prawne, fizyczne oraz osoby kościelne.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.