W ramach programu PEAD – „Dostarczanie nadwyżek żywności najuboższej ludności Unii Europejskiej”, w 2010 roku do magazynów Caritas w Polsce trafiło ponad 3 tys. transportów samochodowych z ponad 42 tys. ton artykułów spożywczych.
- Pod względem finansowym i skali pomocy PEAD jest największym programem prowadzonym w Polsce. Gdybyśmy ustawili wszystkie Tiry, którymi dostarczane były transporty żywności, jeden za drugim, utworzyłyby 40-kilometrowy sznur. To odległość jak z Warszawy do Nowego Dworu Mazowieckiego lub do Żyrardowa – opowiada koordynator projektu Elżbieta Sztabler.
Caritas w Polsce do końca grudnia 2010 roku otrzymała łącznie 42 tys. 346 ton żywności
- Wartość programu w cenach netto wyniosła 128 mln 848 tys. 760 zł (w cenach brutto 138 mln 269 tys. 918 zł). Unijna pomoc dotarła do 1 mln 422 tys. osób indywidualnych w postaci paczek żywnościowych wydawanych rodzinom ubogim, wielodzietnym oraz dysfunkcyjnym. Z otrzymanej żywności placówki Caritas prowadzące żywienie zbiorowe przygotowały i wydały ok. 24,7 mln posiłków, z których skorzystało blisko 250 tys. osób. Ilość posiłków wydanych w 2010 r. zwiększyła się w stosunku do 2009 r. o 6 mln. To świadczy o coraz większym zapotrzebowaniu na taką formę pomocy– wyjaśnia zastępca dyrektora Caritas Polska ks. Marcin Brzeziński.
Caritas Polska uczestniczy w programie PEAD od 2004 roku. Dzięki współpracy z Agencją Rynku Rolnego Caritas może udzielać tradycyjnie rozumianej pomocy charytatywno – opiekuńczej w Polsce. Pomoc świadczona przez Caritas trafia do dzieci z rodzin wielodzietnych, ubogich, zagrożonych patologiami, a także wychowanków domów dziecka, samotnych matek, rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, niepełnosprawnych, chorych, bezrobotnych, uzależnionych, a także ofiar przemocy domowej.
W ramach realizacji programu PEAD 2010 Caritas w Polsce dysponowała 44 magazynami spożywczymi oraz 20 chłodniami. Caritas w Polsce poza realizacją programu „Dostarczanie nadwyżek żywności najuboższej ludności UE” udziela pomocy doraźnej, która zaspakaja podstawowe potrzeby bytowe osób bezdomnych poprzez dożywianie, udzielenie schronienia, zaopatrzenia w odzież i obuwie.
Do głównych partnerów finansujących projekty Caritas należą organy administracji publicznej, Caritas diecezjalne, osoby prawne, fizyczne oraz osoby kościelne.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.