W NATO zarysował się podział w sprawie Libii - między krajami, które postulują nasilenie operacji militarnej Sojuszu w tym kraju, a tymi, które są temu przeciwne. Za intensyfikacją interwencji zbrojnej opowiadają się Wielka Brytania i Francja.
Wezwali do tego we wtorek ministrowie spraw zagranicznych tych państw: William Hague i Alain Juppe. Hague zaapelował też do innych krajów o zwiększenie udziału w misji libijskiej
Wezwania do nasilenia bombardowań z powietrza na siły reżimu Muammara Kadafiego spotkały się z negatywną reakcją dowódcy operacji NATO w Libii, kanadyjskiego generała Charlesa Boucharda. Powiedział on, że Sojusz powinien działać w ramach mandatu wynikającego z rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1973. Zobowiązuje on społeczność międzynarodową tylko do ochrony ludności cywilnej Libii przed atakami wojsk reżimowych.
Ciężar akcji lotniczej NATO w Libii spoczywa teraz na Francji, W. Brytanii i innych mniejszych krajach, jak Norwegia i Dania. Stany Zjednoczone, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, wstrzymały swoje loty.
Tymczasem operacja Sojuszu o tyle nie przynosi efektów, że siły powstańców libijskich, słabo wyszkolone i chaotycznie dowodzone, nie zdobywają przewagi nad wojskami Kadafiego.
Zdaniem ekspertów, nie rokuje to szybkiego odsunięcia go od władzy, chociaż - jak wynika z wypowiedzi prezydenta Baracka Obamy - jest to politycznym celem USA. Pozostawienie dyktatora i przeciąganie się wojny w Libii - podkreślają komentatorzy - grozi utrzymywaniem się tam chaosu, co sprzyja islamskim ekstremistom.
Administracja amerykańska daje jednak do zrozumienia, że nie zamierza zwiększać swego udziału w interwencji. Nie pozwala na to uwikłanie USA w wojny w Iraku i Afganistanie. Libia to problem europejski - sugerują przedstawiciele administracji.
Waszyngton wydaje się bardziej zainteresowany sytuacją w krajach na Bliskim Wschodzie graniczących z Izraelem, jak Syria, oraz w strategicznym rejonie Zatoki Perskiej.
Rzecznik Pentagonu, zapytany we wtorek o możliwość wznowienia nalotów na Libię przez samoloty amerykańskie, odpowiedział, że NATO o to nie poprosiło.
W środę do Berlina, gdzie odbędzie się narada ministrów spraw zagranicznych NATO, przybywa amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton. Można oczekiwać, że Libia będzie głównym tematem spotkania.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.