W nocy z czwartku na piątek po sześciu godzinach negocjacji Parlament Europejski i Rada UE uzgodniły ostateczny kształt unijnego Aktu o Wspieraniu Produkcji Amunicji z budżetem 500 mln euro. Celem jest m.in. wsparcie dla Ukrainy. "To historyczny moment. PE wywalczył m.in. większe wsparcie dla naszych MŚP, w tym produkujących, jak w Polsce, proch do amunicji" - powiedział były premier Jerzy Buzek (PO), który brał udział w negocjacjach.
Akt o Wspieraniu Produkcji Amunicji (ASAP) ma potrójny cel: jak najszybciej dostarczyć potrzebną amunicję Ukrainie, pomóc państwom członkowskim UE w uzupełnieniu jej zapasów oraz rozwijać europejski sektor zbrojeniowy.
"To historyczny moment. W ekspresowym tempie, jak przystało na akronim propozycji Komisji Europejskiej, przyjęliśmy Akt o strategicznym znaczeniu dla ukraińskiej kontrofensywy, życia bohaterskich ukraińskich cywilów i żołnierzy oraz wzmocnienia bezpieczeństwa UE przy pomocy własnego przemysłu obronnego, w tym naszego, polskiego" - powiedział europoseł Buzek, negocjator porozumienia z ramienia grupy EPL.
"Dla nas w Parlamencie Europejskim kluczowe było zagwarantowanie, że fundusz będzie wspierał jak najwięcej jak najlepszych projektów - dużych i małych - z całej Unii Europejskiej. I to się udało. Jednocześnie przekonaliśmy kraje członkowskie do priorytetowego traktowania MŚP i spółek o średniej kapitalizacji. Zapewniliśmy ponadto specjalne zachęty finansowe dla wytwórców surowców i komponentów (np. prochu do amunicji, trotylu, nieelektrycznych systemów inicjowania czy zapalników elektrycznych) niezbędnych w produkcji pocisków i amunicji. Wierzę, że skorzystają na tym również firmy z województwa śląskiego" - dodał Buzek.
Teraz tekst porozumienia w sprawie ASAP zostanie poddany pod głosowanie na sesji plenarnej PE 13 lipca w Strasburgu.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.
W Dar es Salaam w Tanzanii spotkali się przywódcy krajów Afryki Wschodniej.