Rosyjskie ataki na Odessę i inne ukraińskie porty nad Morzem Czarnym, niszczenie znajdującej się tam infrastruktury cywilnej może stanowić naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego i ma wpływ na ceny zbóż na świecie - oświadczył w czwartek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, potępiając ostrzały.
"Następstwa tych ataków sięgają daleko poza Ukrainę. Już teraz widzimy negatywny wpływ na światowe ceny pszenicy i kukurydzy, co dotyka cały świat, ale przede wszystkim najbardziej narażone państwa globalnego Południa" - powiedział rzecznik Guterresa Stephane Dujarric, przekazując stanowisko sekretarza generalnego ONZ.
Zobacz: Relacja na bieżąco z wydarzeń na Ukrainie
Wojska rosyjskie przez trzy ostatnie noce atakowały ukraińskie porty nad Morzem Czarnym, w tym Odessę i Mikołajów. Celem ostrzałów jest m.in. infrastruktura służąca do eksportu zboża. Moskwa, która w poniedziałek ostatecznie wycofała się z umożliwiającej wywóz zboża z Ukrainy umowy - zawartej z Turcją i ONZ - grozi również, że będzie uznawała statki handlowe wypływające z ukraińskich portów za "potencjalne jednostki wojskowe".
W przeprowadzonym w nocy z wtorku na środę ostrzale portu Czornomorsk pod Odessą zniszczonych zostało 60 tys. ton zboża. W atakach na Odessę i Mikołajów w nocy ze środy na czwartek zginęły dwie osoby.
Rosyjskie ataki na ukraińskie porty już wpłynęły na ceny zbóż na światowych rynkach - podkreśla agencja Reutera.
W piątek odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęcone "humanitarnym konsekwencjom" wycofania się Rosji z umowy zbożowej - przekazało w czwartek przedstawicielstwo Wielkiej Brytanii przy ONZ.
Koniec umowy oznacza również zakończenie związanego z nią porozumienia, w ramach którego ONZ - w zamian za umożliwienie eksportu ukraińskiego zboża - zgodziła się pomóc Rosji w eksporcie żywności i nawozów sztucznych.
Rosyjskie ataki na ukraińskie porty są również sprzeczne z tym zobowiązaniem - podkreślił Dujarric. Zaznaczył jednocześnie, że "sekretarz generalny nie ustanie w swoich wysiłkach na rzecz zapewnienia dostępności ukraińskiej i rosyjskiej żywności i nawozów na międzynarodowych rynkach", co jest częścią "walki z głodem na świecie i starań o zapewnienie stabilnych cen żywności".
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.