Rodzeństwo z Cincinatti w Stanach Zjednoczonych, poruszone apelem Fundacji Auschwitz-Birkenau o wsparcie, zorganizowało w swej szkole zbiórkę i zgromadzili 1,2 tys. dolarów - poinformował w czwartek rzecznik Muzeum Auschwitz, Jarosław Mensfelt.
"Pieniądze trafią na fundusz wieczysty Fundacji, z którego zysk przeznaczony będzie na konserwację terenów byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz" - powiedział rzecznik.
Mensfelt powiedział, że chcąc pogłębić wiedzę o Auschwitz i Holokauście rodzeństwo Wiser: Sara, Emily i Samuel, a także ich matka Elizabeth przyjechali do Polski, by zobaczyć były niemiecki obóz Auschwitz i przekazać zebrane pieniądze.
Elizabeth opowiadała podczas odwiedzin, że gdy wraz z dziećmi przygotowywali się do wyjazdu do Oświęcimia, znaleźli na stronie internetowej Muzeum informacje o kampanii "Intervene Now!", która ma na celu zaangażować osoby prywatne, organizacje i rządy z całego świata, w ochronę i konserwację pozostałości Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. "Uczniowie uznali, że chcieliby nie tylko pojechać i uczyć się, ale także dać coś w zamian. Tak narodził się pomysł zbiórki" - opisywała matka rodzeństwa.
Amerykanie zorganizowali zbiórkę w swej szkole. Na specjalnym lunchu, na który wstęp kosztował 3 dolary, zaprezentowali film o II wojnie światowej i Holokauście. Wiele osób zdecydowało przekazać większe kwoty.
Wicedyrektor muzeum Rafał Pióro zwracając się do gości z Ameryki powiedział, że są przykładem pokolenia, od którego będzie zależała pamięć o Auschwitz. "Włączyliście się w próbę zachowania autentyzmu tego miejsca i za to bardzo wam dziękuję. Życzę wam, abyście w dorosłym życiu mieli równie dużo siły, wytrwałości i wrażliwości oraz żebyście mieli siłę bronić tego, co jest dla was ważne" - mówił Pióro.
Międzynarodowa kampania "Intervene Now!" ruszyła 27 stycznia bieżącego roku, w rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz.
Fundacja Auschwitz-Birkenau powstała dwa lata temu. Jej celem jest zgromadzenie 120 mln euro w specjalnym funduszu. Zyski z niego przeznaczane będą na konserwacje obiektów poobozowych. Dotychczas zgromadzono około 80 mln euro. Najwięcej przekazały Niemcy - 60 mln euro.
Wieloletni plan konserwatorski został opracowany przez zespół specjalistów z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Plan obejmuje priorytetowe zadania, takie jak konserwacja niszczejących baraków i wież wartowniczych, w tym wzmocnienie fundamentów i dachów oraz konserwację dzieł sztuki więziennej, między innymi rysunków, napisów i malowideł ściennych. Plan przewiduje również konserwację setek tysięcy obiektów ruchomych i dokumentów, które stanowią dowód na zbrodnie popełnione w Auschwitz-Birkenau.
Roczny koszt działań podejmowanych w ramach realizacji planu konserwacji budynków i obiektów wynosi około 4-5 milionów euro.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.