Reklama

Dla Kościoła w Ziemi Świętej

Co roku w Wielki Piątek organizuje się w całym Kościele modlitwy za chrześcijan Ziemi Świętej i kolektę. Przeznacza się ją na utrzymanie sanktuariów w miejscach związanych z dziejami zbawienia, głównie zaś na dzieła duszpasterskie, charytatywne, wychowawcze i społeczne, jakie Kościół prowadzi tam dla miejscowej ludności.

Reklama

Stara się on zapewnić chrześcijanom i wszystkim potrzebującym minimum egzystencji. Prowadzi instytucje służby zdrowia, oświatowe i kulturalne, dostępne dla wszystkich niezależnie od przynależności religijnej. Aktualność wielkopiątkowej kolekty na Kościół w Ziemi Świętej przypomniał specjalnym listem prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich. W swym dorocznym przesłaniu kard. Leonardo Sandri zwrócił uwagę, że Ziemia Święta oczekuje od Kościoła powszechnego braterskiej pomocy. Odczuwane są w niej skutki nasilenia przemocy przeciw chrześcijanom na Bliskim Wschodzie.

Bliskowschodni chrześcijanie, jak pisze prefekt watykańskiej dykasterii, „doświadczają aktualności męczeństwa i cierpią brak trwałego pokoju. Najbardziej niepokoi ich niepowstrzymany exodus. Pewne pozytywne sygnały nie wystarczą, by odwrócić bolesną tendencję chrześcijan do emigracji, która pozbawia cały region najbardziej żywotnych sił, jakimi są młode pokolenia”. Kard. Sandri przypomina słowa Papieża o potrzebie pokoju dla zapobieżenia emigracji chrześcijan, wygłoszone na zakończenie ubiegłorocznego Synodu Biskupów dla Ziemi Świętej. Przytacza też fragment jego posynodalnej adhortacji Verbum Domini: „Im bardziej dostrzegamy powszechność i wyjątkowość osoby Chrystusa, z tym większą wdzięcznością patrzymy na tę ziemię, na której Jezus się narodził, żył i oddał samego siebie za nas wszystkich. Chrześcijanie, którzy żyją na ziemi Jezusa, dając świadectwo wiary w Zmartwychwstałego, powinni być dla Kościoła powszechnego nie tylko światłem wiary, lecz także zaczynem zgody, mądrości i równowagi w życiu społeczeństwa, które tradycyjnie było i nadal jest pluralistyczne, wieloetniczne i wieloreligijne” – pisał Benedykt XVI w adhortacji apostolskiej o Słowie Bożym.

Przy okazji prezentacji listu kard. Sandriego o wielkopiątkowej kolekcie franciszkańska Kustodia Ziemi Świętej podała dane o swych dziełach podjętych w obiektach sakralnych i na rzecz lokalnych wspólnot kościelnych. Raport, przedstawiony w drugim tygodniu Wielkiego Postu, dotyczy lat 2009/2010. Kustodia przeprowadziła w tym czasie remonty w 13 sanktuariach, w tym trzech w samej Jerozolimie. Objęło to m.in. oświetlenie kościoła parafialnego w Betlejem. Ufundowano 360 stypendiów dla chrześcijan Ziemi Świętej na czteroletnie studia. Wsparto finansowo 10 małych przedsiębiorstw rzemieślniczych. W Betlejem franciszkańska Kustodia prowadzi remonty domów niezamożnych rodzin, zatrudniając przy tym bezrobotnych. W Betfage pod Jerozolimą przekazała 69 mieszkań jerozolimskim rodzinom chrześcijańskim. W samej Jerozolimie odremontowano ok. 70 mieszkań na Starym Mieście. W Jafie trwa budowa 124 mieszkań dla rodzin z tamtejszej parafii. W Nazarecie ma ich powstać 80 z przeznaczeniem dla młodych rodzin. Prócz tych i innych jeszcze prac w Ziemi Świętej Kustodia ukończyła też remonty w kościele parafialnym w Aleppo w Syrii i w klasztorze w Trypolisie na północy Libanu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
8°C Poniedziałek
dzień
9°C Poniedziałek
wieczór
5°C Wtorek
noc
4°C Wtorek
rano
wiecej »

Reklama