Wieczorne nabożeństwa zostaną odprawione w Wielką Sobotę w ewangelicko-augsburskich kościołach na Śląsku Cieszyńskim. Wierni będą rozważali pamiątkę śmierci Chrystusa i z nadzieją oczekiwać na Zmartwychwstanie Pańskie.
Wielka Sobota u luteran to dzień ciszy i przygotowań do Wielkanocy. Przed południem w niektórych parafiach odprawiane są nabożeństwa związane z pogrzebem i złożeniem Chrystusa do grobu. W bielskim kościele Marcina Lutra po wieczornym nabożeństwie rozpocznie się modlitewne czuwanie młodych luteran.
W Niedzielę Zmartwychwstania odprawiane będą najpierw nabożeństwa rezurekcyjne, a następnie uroczyste nabożeństwa główne, ze spowiedzią i komunią. Kolorem liturgicznym będzie biel. Jest to jedno z najradośniejszych świąt roku kościelnego. Niektóre rodziny podczas tradycyjnych świątecznych posiłków dzielą się jajkiem, składając sobie wzajemnie życzenia.
Rzecznik Kościoła luterańskiego ksiądz Wojciech Pracki powiedział, że w wielkanocną niedzielę "w licznych kościołach na Śląsku Cieszyńskim odbędą się dodatkowo nabożeństwa jutrzenne, o godz. 5 na ranem". Podkreślany będzie fakt, że "nad tymi, którzy wierzą w Chrystusa, śmierć nie ma już władzy; są oni zbawieni i już tutaj mają życie wieczne". Sens teologiczny zawarty jest w wielkanocnej prefacji: "On przez swoją śmierć zniweczył śmierć naszą i zmartwychwstając życie nam przywróci!".
Luteranie nie pielęgnują niektórych, znanych w Polsce, tradycji Wielkiego Tygodnia i Wielkiej Nocy, takich jak święcenie palm, pokarmów, budowanie grobów chrystusowych.
W Polsce żyje około 80 tysięcy luteran, z czego blisko połowa na Śląsku Cieszyńskim. Diecezja Cieszyńska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego jest najliczniejszą w Polsce. Na świecie jest ponad 70 milionów luteran.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.