Prośmy o ludzi myślących o narodowej sprawie

Mszą św. w intencji ojczyzny w archikatedrze św. Jana i otwarciem wystawy poświęconej ustawie z 1791 r. rozpoczęły się we wtorek w Warszawie obchody Święta Konstytucji 3 Maja. W nabożeństwie bierze udział prezydent Bronisław Komorowski z małżonką.

Mszy św., która rozpoczęła się parę minut po godz. 9, przewodniczy biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Prócz pary prezydenckiej w katedrze są m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, szef MON Bogdan Klich, szef BBN Stanisław Koziej, prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

We Mszy św. w archikatedrze pw. św. Jana Chrzciciela wzięli m.in. udział Prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką, Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 

- Prośmy o ludzi myślących o służbie narodowej sprawie - apelował podczas Mszy św. sprawowanej w archikatedrze pw. św. Jana w Warszawie bp Józef Guzdek. W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w biskup polowy Wojska Polskiego przewodniczył uroczystej Eucharystii w int. Ojczyzny.

Bp Guzdek zwrócił uwagę, że Konstytucja 3 Maja, pierwsza w dziejach nowożytnej Europy ustawa zasadnicza, była najważniejszym i najwspanialszym owocem refleksji światłych przedstawicieli narodu.Nawiązując do niedzielnej beatyfikacji Jana Pawła II ordynariusz polowy Wojska Polskiego przypomniał niektóre aspekty papieskiego nauczania kierowanego do Polaków, zwracając uwagę, że zatroskanie Jana Pawła II w sposób niezwykły współbrzmi z „wielkim wysiłkiem ojców Konstytucji 3 Maja”.Zawierzając Matce Bożej „wszystkie nasze trudne sprawy, te osobiste i te narodowe” bp Guzdek apelował:

Przed nabożeństwem Komorowski otworzył ekspozycję poświęconą Konstytucji 3 Maja w stołecznej Galerii Kordegarda na Krakowskim Przedmieściu, naprzeciwko Pałacu Prezydenckiego. Po mszy św. prezydent Komorowski wręczy, podczas uroczystości na Zamku Królewskim, ordery i odznaczenia państwowe dla ludzi kultury i nauki wybitnie zasłużonych dla Polski.

W południe na Placu Zamkowym prezydent i premier Donald Tusk będą uczestniczyć w uroczystym podniesieniu flagi na maszt Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. Podczas uroczystości przewidziane jest odczytanie preambuły Konstytucji 3 Maja oraz wręczenie flag dowódcom wyróżnionych jednostek i instytucji wojskowych.

Po południu para prezydencka spotka się w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego z warszawiakami podczas "Majówki z Polską", gdzie wysłucha m.in. koncertu "Odyseja Wolności".

W ubiegłym tygodniu prezydent apelował o promowanie z okazji majowych świąt biało-czerwonych barw narodowych. "Proszę o zaangażowanie oraz zachęcam do ponownego wpięcia i noszenia biało-czerwonych kotylionów od 1 do 3 maja - podczas +Majówki z Polską+" - mówił wówczas prezydent.

We wtorek mija 220 lat odkąd Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była ona drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

«« | « | 1 | » | »»
 • Stanisław Miłosz
  03.05.2011 20:21

  W ubiegłym tygodniu prezydent apelował o promowanie z okazji majowych świąt biało-czerwonych barw narodowych. "Proszę o zaangażowanie oraz zachęcam do ponownego wpięcia i noszenia biało-czerwonych kotylionów od 1 do 3 maja - podczas +Majówki z Polską+" - mówił wówczas prezydent.

   

  Nieskromnie się pochwalę - ja dziś intensywnie. z zaangażowaniem, promowałem barwę narodową z napisem "220 ROCZNICA KONSTYTUCJI 3 MAJA", którą to barwę dostałem od harcerzy przed Zamkiem Królewskim i maszerowałem z nią ostentacyjnie potem przez pół miasta. Sensacji jednak nie wzbudziłem, gdyż w tym promowaniu wcale nie byłem osamotniony.

  Nie wiem jak inni, ale to moje promowanie z pewnością nie było skutkiem apelu prezydenta. A to dlatego, że jak podaje tym razem nie Wikipedia, lecz nieoceniony Kopaliński:

   

  kotylion zbiorowa zabawa figurowa, przy której tancerze noszą ozdobne oznaki, inne dla każdej pary; oznaka, "order" (maskotka, wstążka, bukiecik) przypinany tańczącym.

  Etym. - fr. cotollon 'spódnica; jw.' od cotte śrdw. 'płaszcz (rycerski); spódnica wiejska', ze st.g.nm. chozza 'płaszcz z grubej wełny'.

   

  a ja nie przepadam za zabawami figurowymi. Kotylionowy patriotyzm i związane z nim (a wspominał o nich pan prezydent też) kotylionowe sukcesy jakoś mi nie pasują. Pewnie dlatego, że patriotyczne zabawy figurowe kończą się zazwyczaj tak:
  http://img689.imageshack.us/img689/4379/dsc08403k.jpg

   

   

   

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  20°C Środa
  rano
  26°C Środa
  dzień
  27°C Środa
  wieczór
  25°C Czwartek
  noc
  wiecej »