We wtorek przy Areszcie Śledczym w Katowicach odsłonięto tablicę upamiętniającą ks. Franciszka Blachnickiego - założyciela m.in. Ruchu Światło-Życie oraz twórcy Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.
W uroczystości wzięli udział m.in. minister Michał Wójcik, dyrektor generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński oraz biskup pomocniczy i wikariusz generalny Archidiecezji Katowickiej, postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Franciszka Blachnickiego biskup Adam Wodarczyk.
Podczas uroczystości został odczytany list od marszałek Sejmu Elżbiety Witek. "To piękna i wartościowa inicjatywa, która niesie wzorce niezwykle potrzebne współczesnemu pokoleniu Polaków. Łączę się w historycznej zadumie i nisko chylę czoła oddając hołd bohaterskiemu kapłanowi" - napisała.
"Dzisiaj odsłaniamy tablice, żeby każdy przechodzień, który tutaj będzie w Katowicach szedł tą drogą, mógł przeczytać kim był Franciszek Blachnicki - człowiek, który oddał życie Panu Bogu i innym ludziom, kościołowi. Człowiek sprawiedliwości i całe życie dążący do prawdy" - powiedział minister Wójcik.
Tablicę poświęcił wikariusz generalny Archidiecezji Katowickiej biskup Adam Wodarczyk. "Cała duchowa myśl, tożsamość ks. Blachnickiego, ona nie tylko jest ciągle aktualna, ale może nawet szczególnie na te czasy bardzo ważna. Zarówno w wymiarze odnowy kościoła () jak i patriotyzmu, umiłowania do ojczyzny, a także budowania życia społecznego na pewnych duchowych wartości, które łączą ludzi" - powiedział biskup Wodarczyk.
Franciszek Blachnicki urodził się 24 marca 1921 r. w Rybniku. Walczył z okupantem niemieckim w czasie II wojny światowej, trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz. W marcu 1942 r. skazany na karę śmierci za działalność konspiracyjną przeciw hitlerowskiej Rzeszy. Oczekując na wykonanie kary w Areszcie Śledczym w Katowicach, 17 czerwca 1942 r. przeżył nieoczekiwane nawrócenie. Ostatecznie został skazany na więzienie. Do kwietnia 1945 r. przebywał w obozach i więzieniach w Raciborzu, Rawiczu, Boergermoor, Zwickau i Lengenfeld.
Po wojnie wstąpił do Śląskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia przyjął w 1950 r. Był założycielem i duchowym ojcem Ruchu Światło-Życie - jednego z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II, działającego dziś w ponad 30 krajach - oraz wspólnoty życia konsekrowanego Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła. Był inicjatorem Krucjaty Wstrzemięźliwości, założycielem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodów oraz Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji Światło-Życie w niemieckim Carlsbergu.
Po zakończeniu stanu wojennego ks. Franciszek Blachnicki nie mógł powrócić do Polski, ponieważ był poszukiwany listem gończym, a śledztwo z tego okresu formalnie zakończono dopiero w 1992 roku. W 1982 r. zamieszkał w ośrodku polskim Marianum w Carlsbergu. Wywiad cywilny PRL, czyli Departament I MSW, umieścił w Carlsbergu, gdzie ks. Blachnicki tworzył m.in. Chrześcijańską Służbę Wyzwolenia Narodów, dwóch agentów o pseudonimach "Yon" i "Panna" (z dotychczasowych ustaleń wynika, że było to małżeństwo Jolanta i Andrzej Gontarczykowie).
Ks. Blachnicki zmarł nagle w Carlsbergu 27 lutego 1987 r. Oficjalną przyczyną śmierci miał być zator płucny. W 2021 roku na zlecenie prokuratorów IPN przeprowadzono ekshumację jego zwłok, w związku z podejrzeniem zabójstwa duchownego.
13 marca 2023 r. minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki oraz zastępca Prokuratora Generalnego, dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Andrzej Pozorski zaprezentowali dotychczasowe wyniki śledztwa, z których wynika, że ks. Blachnicki został otruty.
Od 2000 r. grób ks. Blachnickiego jest w kościele pw. Dobrego Pasterza w Krościenku nad Dunajcem. Duchowny został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Oświęcimskim. W 1995 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny księdza. W 2015 r. papież Franciszek wydał dekret o heroiczności jego cnót. Od tego czasu jest określany w Kościele jako "Czcigodny Sługa Boży". Ks. Franciszek Blachnicki 6 sierpnia 2023 r. został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego na górze Błyszcz k. Tylmanowej.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.