Reklama

Ks. Łukasz Nycz: Stypendyści otrzymując, uczą się pomagać innym

Inwestowanie w młodych ludzi z Polonii, głównie ze wschodu, daje nie tylko wsparcie finansowe, ale pozwala przede wszystkim rozwijać ich talenty i spełniać marzenia. Oni otrzymując, uczą się pomagać innym - powiedział Family News Service wicedyrektor Biura Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia" ds. formacji stypendystów ks. Łukasz Nycz. Dziś przypada 45. rocznica inauguracji pontyfikatu patrona fundacji św. Jana Pawła II i jego liturgiczne wspomnienie.

Reklama

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia" od 23 lat wspiera zdolną, niezamożną młodzież z małych miejscowości w Polsce. Otworzyła się też na środowiska polonijne. „Szczególną przestrzenią stała się współpraca z dwoma liceami w Warszawie, gdzie wsparcie znajdują dzieci i młodzież przybywające z dawnych republik radzieckich. Często ich rodzice nie są w stanie opłacić im pobytu i edukacji w Polsce" - podkreślił ks. Łukasz Nycz.
 
Obecnie z pomocy Fundacji korzysta m.in. ok. 20 młodych przedstawicieli Polonii, głównie z byłych republik radzieckich. Od początku istnienia Fundacja pomogła już ponad 200 młodym polonusom ze wschodu, z krajów Europy Zachodniej, ale też z innych kontynentów.
 
Ważne dla stypendystów jest także doświadczenie spotkania z polskimi rówieśnikami i wsparcie ze strony Fundacji w adaptacji w nowym środowisku. „Z ogromną radością patrzymy, jak te osoby aktywnie włączają się w działania zwłaszcza wspólnot akademickich" - zaznaczył ks. Nycz.
 
Wicedyrektor Biura Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia" ds. formacji stypendystów podziękował środowiskom polonijnym za wsparcie działań Fundacji, także podczas tegorocznego Dnia Papieskiego. „Jesteśmy wdzięczni wszystkim środowiskom polonijnym, które włączają się w organizację i zbiórkę. Te ofiary zasilają fundusz stypendialny" - podkreślił ks. Łukasz Nycz.
 
Sabina Dziakun urodziła się w Grodnie w wielodzietnej polskiej rodzinie. Wychowywali ją główne dziadkowie. Od 5 lat przebywa w Polsce. Studiowała dziennikarstwo ogólne na UKSW, a teraz jest studentką Akademii Muzycznej w Łodzi. „Fundacja bardzo chciała mi pomóc i zainwestować w moją edukację i rozwój osobisty. Rozpłakałam się wtedy, bo akurat bardzo tej pomocy potrzebowałam" - podkreśliła Sabina Dziakun i dodała, że Fundacja jest dla niej jak prawdziwa rodzina, której nigdy nie miała.
 
Jak sama mówi, gdyby nie Fundacja, nie wie, gdzie by teraz była. „Zrozumiałam, że nie jestem sama i mam na kogo liczyć. Mogę opłacać studia, o których marzyłam całe życie. Jestem ogromnie wdzięczna Fundacji" - zaznaczyła Dziakun w rozmowie z Family News Service.
 
Obecnie nie tylko korzysta z pomocy Fundacji, ale pracuje w jej biurze prasowym i angażuje się jako wolontariuszka w jej działania. „Dostając wiedzę na Akademii Muzycznej, mogę ją przekazywać innym, np. podczas wyjazdów fundacyjnych czy modlitwy uwielbienia" - zaznaczyła.
 
Wiktoria Urban urodziła się i wychowała w polskiej rodzinie w Atenach. Po maturze chciała wyjechać do Polski na studia. Studiuje w Polsce pedagogikę. Od 4 lat jest w Fundacji. „Fundacja jest dla mnie rodziną – miejscem, w którym czuję się bezpiecznie, gdzie mogę wzrastać wśród rówieśników we wspólnocie wyjątkowych ludzi, którzy starają się żyć nauczaniem Jana Pawła II. To najwspanialsza rzecz jaka mnie spotkała, dzięki której mogę też poznawać polską kulturę" - zaznaczyła stypendystka Fundacji. „Dzięki Fundacji mogłam też zrobić dodatkowe kursy i w ramach wolontariatu posługiwać na obozach fundacyjnych" - dodała.
 
Dymitr Askirka pochodzi z polskiej rodziny z Białorusi, korzysta z pomocy Fundacji od 2019 r., studiuje administrację i lingwistykę stosowaną na UW. „Mnie Fundacja pomogła wtedy, gdy uczyłem się w liceum ogólnokształcącym. Naprawdę to była ogromna pomoc, żeby opłacić czesne i bursę, bo nie pochodzę z bogatej rodziny" - powiedział Askirka.
 
Mieszkając na Białorusi, zawsze marzył o studiach w Polsce. „Moje marzenie się spełniło. Teraz jestem studentem, ale potrzeby i wydatki także są ogromne, natomiast bardzo się cieszę, że mogę być w tej wspólnocie i brać udział w spotkaniach, obozach oraz rekolekcjach" - zaznaczył Dymitr Askirka, który aktywnie włącza się w działania Fundacji jako koordynator.
 
Początki Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia" związane są z pielgrzymką św. Jana Pawła II do Polski w 1999 r. Na początku programem objęto grupę 500 młodych ludzi z 5 polskich diecezji. Po sukcesie roku pilotażowego program został rozszerzony na wszystkie diecezje w Polsce. Zorganizowano pierwszy Dzień Papieski i zbiórkę w całym polskim Kościele. Grono stypendystów było systematycznie poszerzane i dziś sięga już kilku tysięcy osób.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Sobota
noc
3°C Sobota
rano
6°C Sobota
dzień
7°C Sobota
wieczór
wiecej »

Reklama