Jest już gotowy końcowy projekt wspólnego dokumentu Kościoła katolickiego i Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej nt. małżeństw osób o różnej przynależności wyznaniowej (tzw. małżeństw mieszanych). Jego tekst otrzyma dziś Polska Rada Ekumeniczna. Natomiast Konferencja Episkopatu Polski zapozna się z dokumentem podczas zebrania plenarnego w czerwcu.
Prace nad wspólnym dokumentem dotyczącym małżeństw zawieranych przez osoby różnych wyznań, trwa już od 12 lat. Trzy lata temu powstała wersja wyjściowa projektu, który następnie podlegał konsultacjom w siedmiu Kościołach zrzeszonych w PRE oraz w Kościele katolickim. Dokument liczy 4 strony i ma charakter duszpastersko-prawny. Jest on wzorowany na podobnej deklaracji włoskiej, zatwierdzonej przez Stolicę Apostolską. Zawiera chrześcijańskie określenie małżeństwa, wskazuje różnice i zbieżności w nauczaniu o nim w zaangażowanych w tworzenie tekstu Kościołach oraz wspólne ustalenia na etapie przygotowania do małżeństwa, procedur jego zawierania, jak i religijnego wychowania dzieci.
- Dzisiaj przed południem zakończyła pracę specjalna komisja redakcyjna dokumentu i po południu końcowa wersja projektu zostanie przedstawiona prezydium Polskiej Rady Ekumenicznej – powiedział KAI ks. Sławomir Pawłowski, sekretarz Rady Episkopatu ds. Ekumenizmu. – Konferencja Episkopatu Polski zapozna się z tekstem na czerwcowym zebraniu plenarnym.
Dalsze losu dokumentu zależą od tego czy PRE i KEP zgłoszą zastrzeżenia. Najprawdopodobniej dokument zostanie potem skierowany do odpowiednich dykasterii watykańskich, by uzyskać akceptację. – Przed nami jeszcze miesiące, zanim dokument zostanie podpisany, jeśli wcześniej zostanie zaakceptowany – podkreśla ks. Pawłowski.
Na dzisiejszym spotkaniu specjalnej komisji pracującej nad treścią dokumentu był także bp Krzysztof Nitkiewicz. W rozmowie z KAI wyraził radość z postępów w pracach nad dokumentem, który „jest przejawem szczególnej troski wszystkich Kościołów o ludzi żyjących w związkach mieszanych”. Biskup sandomierski zaznaczył, że małżeństwa te są bogactwem dla Kościołów, ale też wywołują pytania, np. o religijne wychowanie dzieci.
Polska Rada Ekumeniczna, zarejestrowana w 1946 r., zrzesza obecnie siedem Kościołów: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokatolicki Mariawitów i Kościół Chrześcijan Baptystów. Prezesem PRE jest abp Jeremiasz, prawosławny arcybiskup wrocławski i szczeciński.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.