Na Światowe Dni Młodzieży w Madrycie zarejestrowało się do tej pory 10 tys. młodych z Polski - poinformował PAP w czwartek Grzegorz Pindelski z Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. Zgłoszenia na wyjazd przyjmowane są do końca czerwca.
Światowe Dni Młodzieży w Madrycie odbędą się w dniach , ale już w maju młodzież ma okazję przygotować się do nich na wspólnych pielgrzymkach i wędrówkach szlakami św. Jakuba. Osoby zainteresowane mogą zgłaszać swoje uczestnictwo do 15 maja.
Jak powiedział Pindelski, od kilkunastu lat w wielu krajach Europy pojawiają się piesze i rowerowe szlaki oznaczone symbolem muszli: to Drogi św. Jakuba (Caminos de Santiago, Routes of St. James, Chemins de St. Jacques, Jakobswege). Służyć one mają pielgrzymom, którzy w samotności lub małej grupie przemierzać chcą Stary Kontynent w poszukiwaniu jego duchowej jedności, modlić się, zastanawiać nad życiem albo po prostu - zwiedzić ciekawe miejsca czy poznać nowych ludzi.
W dwa ostatnie weekendy maja, jak powiedział Pindelski, młodzież spotka się na dwóch trasach: wielkopolskiej, która wiedzie z Gniezna do Poznania, oraz małopolskiej - ze Skalbmierza do Krakowa. "Wspólne wędrowanie stanowi przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży. Ma także je promować wśród osób, które nie słyszały o sierpniowym spotkaniu z papieżem" - podkreślił. "W czasie drogi pielgrzymi będą się modlić w intencji tego wydarzenia i wszystkich młodych, którzy wyruszą do Hiszpanii" - dodał Pindelski.
Pielgrzymka szklakiem małopolskim wyruszy 20 maja i potrwa do 22; rozpocznie się w Skalbmierzu. Wieczorem pierwszego dnia młodzi wędrowcy maja dotrzeć do Pałecznicy, gdzie zostanie zorganizowany nocleg. Tam młodzieży towarzyszyć będzie biskup kielecki Kazimierz Gurda. Następnego dnia będą mieli do pokonania trasę z Pałecznicy przez Zielenice, Niegardów do Więcławic - miejsca, które słynie z pięknego kościoła św. Jakuba. Przy tej parafii zorganizowany zostanie wieczór świadectw, relacji z wędrówek, wcześniejszych Dni Młodzieży oraz nocleg. W niedzielę po wspólnej mszy św. młodzi wyruszą na ostatni odcinek, z Więcławic do Krakowa, gdzie pod oknem papieskim zakończą wspólne wędrowanie.
W kolejny weekend, od 27 do 29 maja młodzież zaproszona jest na szlak wielkopolski. W piątkowe południe, po mszy św. w bazylice w Gnieźnie, wyruszą do Skrzetuszewa nad Jeziorem Lednickim, przy którym stoi słynna brama-ryba, miejsce ogólnopolskich spotkań młodych. Tam zorganizowany zostanie nocleg. Następnego dnia rano pokonają kolejny odcinek do Murowanej Gośliny z postojem w Sanktuarium Matki Bożej w Dąbrówce Kościelnej. Wieczorem odbędzie się wieczór świadectw i relacji z wędrówek szlakami jakubowymi. Niedzielne przedpołudnie pielgrzymi spędzą na drodze do Poznania, przez Puszczę Zielonkę, Dziewiczą Górkę i Owińska. Wspólna wędrówka zakończy się w katedrze na Ostrowie Tumskim.
Organizatorem projektu majowych wędrówek młodych szlakami św. Jakuba jest Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży we współpracy z osobami działającymi w diecezjalnych i wspólnotowych Centrach ŚDM. Patronem projektu jest Stowarzyszenie "Przyjaciół Dróg św. Jakuba w Polsce". Do udziału zaproszeni są wszyscy młodzi, a szczególnie te osoby, które przygotowują się do wyjazdu na ŚDM w Madrycie.
Światowe Dni Młodzieży zostały zapoczątkowane z inicjatywy Jana Pawła II w 1985 roku. Są to spotkania z papieżem, organizowane w formie religijnego festiwalu, skupiające młodych z całego świata, którzy chcą wspólnie spędzić czas i modlić się. Odbywają się co dwa, trzy lata.
Szczegółowe informacje o pielgrzymkach dostępne są na stronie www.madryt2011.pl/camino.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.