Wspólnoty katolickie na Kubie troszczą się o najuboższych

Kończący się rok na Kubie był bardzo trudny. Gdy chodzi o żywność i leki sytuacja jest dramatyczna. Stąd biskupi tego wyspiarskiego kraju apelują o jeszcze większą międzyludzką solidarność. Jej wyrazem jest aktywność wspólnot katolickich, które spieszą z pomocą najuboższym rodzinom oraz ludziom samotnym. W Boże Narodzenie potrzebujący otrzymali m.in. ciepły świąteczny posiłek.

Galopująca inflacja i tragiczna sytuacja ekonomiczna kraju wpędza coraz to większą liczbę rodzin w skrajne ubóstwo. Dysproporcja między nieliczną grupą bogatych i biedną większością oraz plaga kradzieży pogłębia nieufność w i tak już podzielonym społeczeństwie. Wśród ludzi rośnie poczucie frustracji i beznadziei, ponieważ, jak czytamy w liście skierowanym do wiernych, „pensje nie wystarczają, by zapewnić odpowiednie pożywienie, nie mówiąc już o innych potrzebach, jakie mamy do zaspokojenia, by móc żyć z godnością".

W tym kontekście szczególnej wymowy nabiera troska o najuboższych, jaką wykazują wspólnoty katolickie na wyspie. Niemalże każda parafia ma grupę Caritas, której członkowie odwiedzają domy najbardziej potrzebujących, próbując choćby częściowo ulżyć im w biedzie. Parafialne jadłodajnie, to do dla wielu jedyna szansa na ciepły posiłek w ciągu dnia. Rodzinny charakter świąt Bożego Narodzenia mobilizuje wiernych do jeszcze większego wysiłku, by podzielić się miłością. W José María Perez, które należy do misji Camajuaní w diecezji Santa Clara, prowadzonej przez polskich misjonarzy Świętej Rodziny, już kolejny raz członkowie tamtejszej wspólnoty odwiedzili przeciekające i walące się domy najuboższych, by podzielić się z nimi ciepłym świątecznym posiłkiem. „My jemy to na co dzień, ale ci ludzie nie mają takiego posiłku i dlatego jest konieczne dzielić się żywnością" - mówi José Miguel, należący do wspólnoty w José María Perez. „Z jednej strony sprawia mi to ból, bo odwiedzając tych ludzi widzi się ogrom potrzeb, biedę, osoby zdesperowane i samotne, które nie mają nikogo, kto by im taki talerz przygotował, ale z drugiej strony czuję wielki pokój i radość" - ze łzami w oczach podsumowuje tegoroczną akcję Yanet. Takich inicjatyw na Kubie jest bardzo wiele, choć niestety to tylko kropla w morzu potrzeb.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
22°C Środa
noc
17°C Środa
rano
20°C Środa
dzień
20°C Środa
wieczór
wiecej »