Szef MSZ Radosław Sikorski oświadczył w piątek, że Polska z zadowoleniem przyjmuje wniosek prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) o wydanie nakazu aresztowania przywódcy Libii Muammara Kadafiego, którego prokurator chce oskarżyć o zbrodnie przeciw ludzkości.
"Polska jest głęboko przekonana, że wszystkim osobom odpowiedzialnym za popełnienie przestępstw przeciw ludności Libii musi być wymierzona sprawiedliwość. Rola Międzynarodowego Trybunału w tym zakresie pozostaje kluczowa i najwyższej wagi" - czytamy w oświadczeniu szefa MSZ, jakie ukazało się w piątek na internetowej stronie resortu.
"Wszelkie wysiłki społeczności międzynarodowej powinny umożliwić narodowi libijskiemu określenie swojej własnej przyszłości zgodnie z zasadami demokracji. Reżim Kaddafiego musi zaprzestać nieludzkich ataków i przemocy wobec ludności Libii" - podkreślił Sikorski.
Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) Luis Moreno-Ocampo wystąpił w poniedziałek z wnioskiem do sędziów o wydanie nakazu aresztowania przywódcy Libii Muammara Kadafiego, jego syna Saifa al-Islama oraz szefa wywiadu Abdullaha al-Senussiego. Prokurator chce oskarżyć Kadafiego i jego syna o zbrodnie przeciwko ludzkości, a szefa wywiadu o brutalne tłumienie pokojowych demonstracji.
Szef polskiej dyplomacji zaznaczył w oświadczeniu, że nasz kraj jest aktywnie zaangażowany w proces implementacji rezolucji Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych m.in. w sprawie ustanowienia zakazu lotów nad Libią, sankcji wobec reżimu, a także potępienia stosowania siły przez Kadafiego wobec protestujących Libijczyków.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.