W katedrze prawosławnej w Białymstoku uczczono w niedzielę rocznicę przeniesienia relikwii Mikołaja Cudotwórcy z Myry Licyjskiej w obecnej Turcji, do Bari we Włoszech. Św. Mikołaj jest patronem tej katedry.
Białostocka katedra pw. Św. Mikołaja jest najważniejszą świątynią w prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej. Obchodom przewodniczył ordynariusz tej diecezji arcybiskup Jakub, w asyście biskupa supraskiego Grzegorza i biskupa Artemiusza z Grodna na Białorusi. Po głównej liturgii, w której wzięły udział tłumy wiernych, miała miejsce procesja wokół świątyni z ikoną świętego.
Biskup Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku w Azji Mniejszej. Urodził się jako jedyny syn pobożnych rodziców. W żywotach świętych zapisano, że gdy był młodym kapłanem, po śmierci rodziców cały swój majątek rozdał biednym.
Ten czczony w Kościele katolickim i prawosławnym teolog, zwany "cudotwórcą", jest patronem żeglarzy i wędrowców, a także panien pragnących zmienić stan cywilny. Uważa się go także za orędownika osób skrzywdzonych przez los.
Św. Mikołaj zasłynął z podrzucania złota i jedzenia do domu trzech biednych sióstr, by - mając posag - mogły wyjść za mąż. Stąd wziął się zwyczaj obdarowywania prezentami w jego święto. Podczas pielgrzymki do Ziemi Świętej zapowiedział żeglarzom, że czeka ich straszna burza; morze uspokoiły modlitwy świętego.
Jego relikwie znajdują się w Bari we Włoszech. Przeniesiono je tam z Myry w Licji, gdzie święty zmarł 6 grudnia, między rokiem 345 a 352 (dokładnej daty nie udało się ustalić) jako biskup tego miasta. Jego ciało spoczęło w krypcie tamtejszej katedry.
W 1087 roku biskup miasta Bari zorganizował wyprawę do Azji po relikwie świętego. Po dopłynięciu do Myry, uzbrojeni żeglarze włamali się do bazyliki i wykradli je. Rok później papież Urban II, konsekrując nowy kościół w Bari, wyprawę Włochów nazwał przeniesieniem relikwii Świętego Mikołaja z Myry do Bari. Tam znajdują się do dziś.
Białostocka katedra prawosławna pod wezwaniem św. Mikołaja Cudotwórcy została wybudowana w latach 1843-46 jako świątynia parafialna, bowiem Białystok należał wówczas do diecezji grodzieńskiej. W 1951 roku, po utworzeniu prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej, podniesiono ją do rangi świątyni katedralnej. W katedrze znajduje się, szczególnie czczona, ikona przedstawiająca Świętego Mikołaja. W każdą środę odprawiane są przed nią specjalne modlitwy (akatysty).
W niedzielę we wszystkich cerkwiach w całym kraju modlono się w intencji pokoju na świecie. W marcu taką decyzję, w związku z sytuacją międzynarodową, podjął Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Województwo podlaskie jest uznawane za centrum prawosławia w Polsce. Ocenia się, że w całym kraju Cerkiew ma ok. 550-600 tys. wiernych.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.