Pod przewodnictwem prymasa seniora kard. Józefa Glempa trwa uroczysta Msza z okazji 850-lecia konsekracji archikolegiaty w Tumie k. Łęczycy – jednego z najstarszych kościołów w Polsce.
Uczestniczą w niej przedstawiciele Episkopatu Polski z jej przewodniczącym abp. Józefem Michalikiem i wiceprzewodniczącym abp. Stanisławem Gądeckim oraz nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore. Przybył Prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z małżonką.
Uczestników uroczystości pozdrowił podczas modlitwy Regina Caeli w Watykanie Benedykt XVI. Zwracając się do Polaków zapewnił że jednoczy się duchowo z „biskupami, duchowieństwem i wiernymi, którzy dziś dziękują Bogu za 850 lat istnienia Archikolegiaty Najświętszej Maryi Panny Królowej i św. Aleksego w Tumie koło Łęczycy”.
Biskup łowicki Andrzej Dziuba witając uczestników uroczystości podkreślił, że archikolegiata w Tumie jest świadkiem życia Kościoła na piastowskiej ziemi, wielu synodów kościelnych. Biskup pomocniczy Józef Zawitkowski odczytał przesłanie Benedykta XVI skierowane na ręce ordynariusza łowickiego.
Ojciec Święty przypomniał historyczne znaczenie kolegiaty, która była w czasach swej świetności miejscem spotkań synodów i obrad państwowych i królewskich. Podkreślił, że prastara świątynia wiąże się z początkami chrześcijaństwa na ziemiach polskich, pod jej posadzką znajdują się resztki opactwa benedyktyńskiego sprzed 997 roku. Benedykt XVI zapewnił o swojej modlitwie dziękczynnej za dobro, jakie na przestrzeni wieków dokonało się za pośrednictwem kolegiaty, szczególnie za dar wielu powołań kapłańskich i zakonnych. Życzył, „by wiara ojców i chrześcijańska nadzieja i miłość umacniały współczesne pokolenia wiernych, będąc zachętą do składania godnego świadectwa Chrystusowi i jego Ewangelii w codziennym życiu”. Udzielił też swego apostolskiego błogosławieństwa.
Homilię wygłosi przewodniczący Episkopatu abp Jozef Michalik.
Archikolegiata w Tumie pamięta początki państwa polskiego i czasy św. Wojciecha, patrona Polski. To jeden z najstarszych kościołów w Polsce, który jest wspaniałym świadectwem wiary naszych przodków – napisał w okolicznościowym liście do diecezjan z okazji jubileuszu świątyni biskup łowicki. Bp Dziuba przypomina w nim m.in., że kościół w Tumie, przez wiele wieków służył również jako miejsce zjazdów książęcych i synodów, podczas których obradowano nad naprawą państwa polskiego i ulepszenia prawa. Tu również podejmowano ważne decyzje dotyczące Kościoła w Polsce – dodaje hierarcha. Wyjaśnia też, że ze względu na znaczenie świątyni w Tumie dla Kościoła i państwa nadano jej rangę najpierw kolegiaty, a później archikolegiaty.
Archikolegiatę pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Aleksego budowano przez prawie 20 lat. 850 lat temu, 21 maja 1161 r. metropolita gnieźnieński abp Jan z Brzeźnicy uroczyście konsekrował kościół.
Historia tego miejsca wiąże się ze św. Wojciechem, który jak głosi tradycja udając się na dwór króla Bolesława zatrzymał się w Łęczycy. Odjeżdżając pozostawił w Tumie benedyktynów, którzy założyli jeden z najstarszych klasztorów na ziemiach polskich.
Po Mszy prezydent RP odsłoni pamiątkowy głaz. Natomiast po południu w archikolegiacie odbędzie się koncert muzyków Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Dariusza Behra. Rozpocznie się specjalnie skomponowanym na tę okazję utworem „Archikolegiata Łęczycka w Tumie”.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.