Cudownie uzdrowiona za wstawiennictwem Jana Pawła II s. Marie-Simon Pierre będzie uczestniczyć w II Światowym Kongresie Bożego Miłosierdzia w sanktuarium w Krakowie – Łagiewnikach. Odbędzie się on od 1 do 5 października.
II Światowy Kongres Bożego Miłosierdzia w Krakowie (WACOM 2011) odbywający się pod hasłem „Miłosierdzie źródłem nadziei” stawia sobie za cel powrót do początków kultu Bożego Miłosierdzia, który dzięki św. Faustynie i bł. Janowi Pawłowi II wyszedł z Polski na cały świat i gromadzi dziś ludzi różnych języków i kultur.
Na kongresie podejmowane będą tematy związane z Bożym Miłosierdziem. Przedstawią je kardynałowie, biskupi i wierni świeccy zaangażowani w propagowanie kultu Bożego Miłosierdzia w swoich krajach. W spotkaniu udział weźmie ok. 1,3 tys. osób, które reprezentują wszystkie części świata – Europę, Amerykę Południową, Środkową, Stany Zjednoczone, Afrykę, Azję i Australię.
W czasie przygotowań do II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia dojrzała idea, aby poprosić Ojca Świętego Benedykta XVI, by nadał s. Faustynie tytuł Doktora Kościoła. Jeżeli papież przychyli się do prośby organizatorów, Kościół w Polsce będzie miał w tym gronie swoją pierwszą przedstawicielkę.
SOBOTA, 1 PAŹDZIERNIKA
Inauguracja Kongresu rozpocznie się o godz. 14. Podczas spotkania odbędzie się prezentacja krajów według kontynentów, wprowadzenie flag oraz wstępne świadectwa. O godz. 14.45 słowa powitania do uczestników Kongresu skieruje kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Natomiast o godz. 15 rozpocznie się modlitwa w Godzinie Miłosierdzia i Koronka do Miłosierdzia Bożego pod przewodnictwem bp. Jana Zająca, kustosza sanktuarium w Łagiewnikach. Po niej planowana jest konferencja wprowadzająca kard. Christopha Schönborna pt. „Idea i historia Światowych Kongresów Bożego Miłosierdzia”.
O godz. 17. 30 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego rozpocznie się Msza św., której przewodniczył będzie kard. Audrys J. Bačkis z Wilna, a homilię „Kościół w Azji doświadczający daru miłosierdzia Bożego” wygłosi kard. Joseph Zen Ze-kiun z Chin. Na koniec nabożeństwa uczestników pozdrowi kard. Franciszek Macharski. Wieczorem w sanktuarium odbędzie się koncert o miłosierdziu Bożym dla świata. W tym samym czasie o godz. 20 w parafiach Krakowa trwać będą spotkania modlitewne.
NIEDZIELA, 2 PAŹDZIERNIKA
O godz. 10 rozpocznie się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem i z homilią kard. Stanisława Ryłki, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Świeckich. Wygłosi on homilię na temat: „Miłosierdzie Boże nadzieją dla świata – orędzie Miłosierdzia Bożego do współczesnego świat”. Nabożeństwo będzie transmitowane przez TVP 1. Pozdrowienie na zakończenie liturgii przekaże kard. Stanisław Dziwisz. O godz. 12 nastąpi połączenie z placem św. Piotra, gdzie odbędzie się Anioł Pański z Ojcem Świętym Benedyktem XVI. Papież pozdrowi uczestników Kongresu.
O godz. 15 rozpocznie się Modlitwa w Godzinie Miłosierdzia i Koronka do Miłosierdzia Bożego w grupach językowych w kościołach krakowskich wokół Rynku Głównego. Grupa języka polskiego spotka się w kościele św. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej. Jej animatorem będzie bp Grzegorz Ryś, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. Podczas spotkania odbędą się wykłady ks. prof. dr hab. Henryka Wejmana (KUL, Polska), „Chrześcijańskie miłosierdzie w nauczaniu Jana Pawła II” oraz s. M. Elżbiety Siepak ZMBM „W szkole ufności św. Siostry Faustyny”.
Natomiast grupa języka włoskiego będzie się modlić w kościele Franciszkanów, a przewodniczył będzie bp Paolo Antonio de Conto z Brazylii. Wykłady wygłoszą: bp Domenico Cancian z Włoch „Różne oblicza Miłosierdzia” oraz ks. prof. dr hab. Jan Machniak z Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie „Tajemnica Bożego Miłosierdzia w "Dzienniczku" św. Siostry Faustyny – Doktor Kościoła”.
Grupa języka niemieckiego zbierze się w kościele oo. Pijarów, celebransem będzie bp Pierre Bürcher z Islandii. Podczas spotkania będzie można wysłuchać wykładów s. dr M. Edith Olk z Niemiec „Miłosierdzie Boże jako źródło chrześcijańskiego życia w nauczaniu Jana Pawła II” i ks. prof. dr hab. Andrzeja Witko z UPJP2 na temat obrazu Jezusa Miłosiernego w przekazie św. Siostry Faustyny.
Z kolei grupa języka angielskiego spotka się w kościele o. Dominikanów, celebransem będzie abp John Ribat z Papui - Nowej Gwinei. W trakcie wydarzenia wykłady wygłoszą: o. Seraphim Michalenko z USA „Miłosierdzie Boże źródłem nadziei” i s. M. Salvatrice Musiał ZMBM „Posyłam Ciebie z Moim miłosierdziem. Misja apostołów Bożego Miłosierdzia w świetle nauczania papieskiego i «Dzienniczka» św. Faustyny”.
W kościele św. Anny modlić się będzie grupa języka hiszpańskiego pod przewodnictwem bp Fèlixa Lázaro Martineza z Portoryko. Odbędą się także wykłady: prof. dr. Bogdana Piotrowskiego z Kolumbii „Personalistyczna koncepcja miłosierdzia u Jana Pawła II” i s. M. Gaudia Skass ZMBM „Być miłosiernym w niemiłosiernym świecie. Świadectwo życia św. Siostry Faustyny”.
Ponadto będzie można uczestniczyć w grupie języka francuskiego w kościele św. Krzyża. Modlitwom będzie przewodniczył bp Joseph Lafontant z Haiti. Natomiast wykłady wygłoszą: ks. dr Leszek Woroniecki z Francji „Maryja, Matka Miłosierdzia” oraz ks. dr Patryk Chocholski z Francji „Miłosierdzie Boże jako paradygmat nowej ewangelizacji”.
Grupa języka węgierskiego spotka się w kościele św. Szczepana, a przewodniczyć jej będzie bp István Katona z Eger. Wygłosi on wykład, a także s. M. Inga Kyassayova ZMBM ze Słowacji „Miłosierdzie Boże źródłem i wzorem miłosierdzia ludzkiego w pismach św. Siostry Faustyny”.
O godzinie 15.00 w bazylice Miłosierdzia Bożego rozpocznie się spotkanie dla najmłodszych – „Ziarno”. O godz. 17 uczestnicy przejdą przed bazylikę mariacką, gdzie rozpocznie się ewangelizacja uliczna. Po niej odbędzie się misterium „Miłosierdzie źródłem nadziei”. Wieczorem w parafiach Krakowa będzie można uczestniczyć w spotkaniach modlitewnych.
PONIEDZIAŁEK, 3 PAŹDZIERNIKA
O godz. 9.30 rozpocznie się konferencja, podczas której głos zabierze abp Władysław Ziółek z Łodzi. Następnie rozpoczną się świadectwa m.in. „Ocalony dzięki Jezusowi Miłosiernemu” Zuq Karol Spanca, Kosowo, „Boże Miłosierdzie w mojej posłudze kapłańskiej” ks. Paula Kronbergsa z Wielkiej Brytanii, „Wołanie o miłosierdzie z serca Afryki”, M.K.Y. Muhima Hélène z Konga.
O godz. 12 rozpocznie się Msza św., której przewodniczyć będzie abp Alapati Lui Mataeliga z Oceanii, a homilię wygłosi kard. Philippe Barbarin z Francji. Natomiast pozdrowienie na zakończenie liturgii przekaże bp Domenico Cancian z Włoch.
O godz. 15 uczestnicy Kongresu pojadą do Muzeum KL Auschwitz – Birkenau, gdzie przejdą w milczeniu przez obóz. O godz. 17 rozpocznie się tam modlitwa o pokój i miłosierdzie dla świata, którym przewodniczył będzie bp Tadeusz Rakoczy. Wieczorem w Krakowie odbędą się spotkania, podczas których uczestnicy podzielą się swoimi doświadczeniami Bożego Miłosierdzia z mieszkańcami miasta. Zainteresowani będą mogli wziąć udział w spotkaniu dla sióstr zakonnych „Miłosierdzie Boże źródłem nadziei dla życia konsekrowanego”, któremu przewodniczyć będzie bp Damian Muskus. Wydarzenie odbędzie się w kaplicy klasztornej Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia o godz. 19.
Natomiast o godz. 20 uczestnicy będą mogli obejrzeć film „Faustyna”. Projekcja odbędzie się w auli Jana Pawła II w sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
WTOREK, 4 PAŹDZIERNIKA
O godz. 9.30 rozpocznie się konferencja, podczas której głos zabierze kard. Kazimierz Nycz „Miłosierdzie Boże w nauczaniu Jana Pawła II, Apostoła Bożego Miłosierdzia". Po niej rozpoczną się świadectwa, m.in. s. Marie Simone – Pierre z Francji i dr. Antoniego Zięby.
O godz. 12.00 rozpocznie się Msza św., której przewodniczyć będzie abp Louis Kebreau z Haiti. Natomiast homilię pt. „Miłosierdzie Boże szansą poznania Boga i zbliżenia do drugiego człowieka – orędzie jedności i pojednania”, wygłosi abp Jan Babjak z Słowacji. Pozdrowienie na zakończenie liturgii: bp Martin Uzoukwu z Nigerii.
O godz. 15.00 uczestnicy kongresu udadzą się do Wadowic, gdzie o godz. 16.30 rozpocznie się ekumeniczna modlitwa na Rynku wadowickim za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II o miłosierdzie dla świata.
Wcześniej prof. Carl Anderson (Rycerze Kolumba), wygłosi przemówienie nt. roli papieża Jana Pawła II w życiu świeckich. Modlitwie w Wadowicach przewodniczyć będą kard. Angelo Comastri z Watykanu, abp Szymon, prawosławny abp łódzki i poznański oraz bp Tadeusz Szurman, biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
Wieczorem o godz. 20.00 odbędą się spotkania w parafiach Krakowa, podczas których uczestnicy Kongresu będą dzielić się doświadczeniami Bożego Miłosierdzia z mieszkańcami Krakowa. Świadectwa będą głoszone w parafii Bożego Miłosierdzia w Nowym Prokocimiu, św. Stanisława Kostki, Miłosierdzia Bożego oraz w parafii św. Jadwigi i w kościele Księży Misjonarzy.
Natomiast o 20.00 będzie można obejrzeć film „Faustyna” lub wziąć udział w modlitwie o uświęcenie kapłanów i o nowe powołania kapłańskie. Poprowadzi ją bp Grzegorz Ryś w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”.
ŚRODA, 5 PAŹDZIERNIKA
Ostatni dzień Kongresu rozpocznie się o godz. 9.30 konferencją, w której udział weźmie kard. Salvatore De Giorgi z Włoch, a jego tematem będzie orędzie Bożego Miłosierdzia w nauczaniu papieży.
O godz 11.00 rozpocznie się Eucharystia na zakończenie Kongresu, a przewodniczyć jej będzie kard. Christoph Schönborn. Natomiast homilię wygłosi kard. Péter Erdõ, przewodniczący Konferencji Episkopatu Europy.
Następnie odbędzie się Akt Zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, rozesłanie apostołów Miłosierdzia Bożego i przyjęcie „światła miłosierdzia”. Słowo na zakończenie Kongresu wygłosi kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.
„Kult Bożego Miłosierdzia rozszerza się na cały świat bardzo szybko. To orędzie przekazane siostrze Faustynie wyszło z Łagiewnik, a na cały świat poniósł je inny apostoł Bożego Miłosierdzia – błogosławiony Jan Paweł II” – mówił kard. Dziwisz podczas konferencji prasowej, zapowiadając to wydarzenie. Natomiast bp Jan Zając nawiązał do miejsca, w którym odbędzie się Kongres, a w którym Jan Paweł II uczynił wezwanie głoszenia miłosierdzia swoją drogą. „W Łagiewnikach rozpoczęła się wędrówka do świata i drugiego człowieka, dlatego wybór tego miejsca jest szczególny” – powiedział rektor łagiewnickiego sanktuarium.
Idea Kongresu zrodziła się w Łagiewnikach podczas międzynarodowych rekolekcji dla kapłanów zorganizowanych z inicjatywy kard. Christopha Schönborna, arcybiskupa Wiednia. Pierwszy Światowy Kongres Miłosierdzia odbył się w 2008 r. w Rzymie z inicjatywy kard. Schönborna i kard. Dziwisza. Członkowie ruchu WACOM (World Apostolic Congres On Mercy), którzy przygotowują światowe kongresy o Miłosierdziu, mają komitety diecezjalne, narodowe i kontynentalne. Są w nich osoby zaangażowane w szerzenie kultu Bożego Miłosierdzia wraz z biskupami i kardynałami. Ich celem jest manifestacja wiary czcicieli Boga Miłosiernego, a także inspiracja i popularyzacja tego kultu.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.